Osmanlı Vakıf Medeniyeti

14 Mayıs 2017

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımızın 2016-2017 dönemini, Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ziya Kazıcı’nın 13 Mayıs 2017 saat 14:00’te Vakıf Haftası kapsamında verdiği ‘’Osmanlı Vakıf Medeniyeti’’ başlıklı konferansla kapattık.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Yüksek Öğretim Koordinatörümüz Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, vakıfların devlet için önemini vurgulayıp toplumsal düzen içinde kamu sektörü, özel sektör ve vakıf sektörü olarak ayrımına değindi.

Ayet ve hadislerden yola çıkarak vakıf oluşumunun dönemine göre ele alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ziya Kazıcı, konuşmasında, Osmanlı’da vakıf ruhunun inceliklerini, Osmanlı toplum yapısı ve sosyal düzeni içinde insana verilen değeri, devletin halk içinde yer alan düşkünlerle, vakıflar üzerinden kurduğu sıkı ilişkiyi ve vakıfların Osmanlı Türkiyesi’nde eğitim ve sağlık başta olmak üzere, birçok alanda verdiği hizmetleri etkileyici örnekler sunarak etraflıca ele aldı.

Prof. Kazıcı, konuşmasını, dinleyicilerinin, Osmanlı’nın Mekke ve Kudüs başta olmak üzere bir zamanlar egemen olduğu Arap coğrafyasında kurduğu vakıfların bugünkü durumu hakkındaki sorularını cevaplayarak bitirdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.