ORTA DOĞU’DAKİ GELİŞMELER ve TÜRKİYE

26 Kasım 2023

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü etkinliklerimize 25 Kasım 2023 Cumartesi günü 14.00’te, Prof. Dr. Sait Yılmaz’ın “Orta Doğu’daki gelişmeler ve Türkiye” başlığıyla verdiği konferansıyla devam ettik. Geniş bir katılımla başlayan konferans, hocamızın sunumundan sonra soru-cevap bölümüyle sona erdi. Konferansında Prof. Dr. Sait Yılmaz, şu konulara değindi.

Orta Doğu’daki Arap devletleri üniter devlet değildir. Çünkü Arapların devlet geleneği yoktur. Amerikalılar için Orta Doğuda 1970’lere kadar iki güç vardır: İsrail, Türkiye. Yeşil kuşak politikasından sorma İslamcı akımlar kullanıldı ılımlı İslamı Fuller ortaya attı. Laiklere karşı bu güçler kullanıldı, ılımlı İslam Batı ‘ya karşı değildir. ABD Orta Doğu’da desteklediği ülkeler kendisini geri desteklemesini istiyor. ABD buradaki ülkelerin ABD yanlısı olmasını istiyor böyle hükümetler destekliyor. ABD Orta Doğu’da örtülü operasyonlar yapıyor. Orta Doğu’da çok sayıda Amerikan üssü var. ABD’nin 49 yurt dışı tugayı var, ABD’nin dünyada 180 üssü var.

Avrupa artık Nato konusunda çok dikkatli. Amerikan sistemi dünyaya yayılıyor. Bugün YPG ile üçüncü İsrail kurulmaya çalışıyor. Ulus devletler yok etmek için önce parçalıyorlar. Türkiye; ABD’ye karşı Amerika için kontrol edilebilir güç olmalıdır. Rusya, Karadeniz’de 70 km’lik kullanılamaz bir sahili vardı. Donanması kiraladığı Sivastopol’da bekliyor. Rusya da ABD gibi emperyalist bir ülkedir. Rusya Ukrayna işgalinden sonra dünyanın jeopolitik saati değişti. NATO’nun mantığı “Rusya’yı savaşmadan nasıl yok ederiz!”dir, bu yüzden Rusya’ya kan kaybettiriliyor. Rusya’nın kara kuvvetlerinin yarısı yok oldu. Çin düşman listesine alındı. Nato, Türkiye yokmuş gibi davranıyor. Natoyla büyük sorunlarımız var. Türkiye denklem dışı… Nato, Rusya aleyhindeki kararları veto ediliyor. Türkiye’yi toplantılara çağırmıyorlar, kendi aralarında konuşuyorlar. Rusya 69 bölgeye ayrılabilir. “Rusya dağılırsa Çin doldurulabilir!” diye korkuyorlar; Batı böyle düşünüyor. Çin ekonomik emperyalizmin yayılması için Londra’ya kadar gidecek ticaret yolu projesi düşünüyorlar. Çin, Güneydoğu Asya’da seyyar yüzen adalar yapıyor; buradaki yedi devletin egemenliğini yok sayıyorlar. 2035’te Çin-ABD savaşabilir. Amerikan’ın askeri, İngiltere aklı, Yahudi parası; bugüne kadar dünyayı idare etmiştir. ABD için artık Orta Doğu çok önemli değil. ABD için 6-7. konu. ABD’nin Orta Doğu’ da İsrail önceliğidir. İran, Şii ekseni kurmaya çalışıyor; siğerleri Sünni hegemonyaları kurmaya çalışıyor. Gazze’den sonra sıra İran’a gelecek, bu yüzden İran itidalli davranıyor. İsrail, yaptığı 1948’den beri soykırımdır. İsrail’in topraklarının doğu-batı mesafesi 80 km’dir, bunu bahane ederek sağı solu bombalıyor. FKÖ milliyetçi sol laik bir anlayışı var. ABD uzun süre Hamas’la çalıştı. Haması Müslüman Kardeşler kurdu. Hamas, Fetö gibi bir örgüt! Haması dört ülke destekliyor: emperyalist tavırla Çin, Rusya destekliyor; emperyalist olmayan bir tavırla Türkiye ve İran. İstail-Gilistin savaşı; egemenlik ve toprak savaşıdır. Din savaşı olsaydı Filistin’e bütün Araplar yardım ederdi. Türkiye; 1974’e kadar İsrail’i destekliyordu, Ecevit Kıbrıs Barış Hareketı’ndan sonra bunu dile getirdi ve Filistin desteklenmeye başlandı. Araplar, Türkiye lehine oy vermiyor. Ör: Mansur Abbas, Ermenileri destekliyor. Orta Doğu’da Hamas ve Katar’dan başka dostumuz yok. Türkiye Batı’dan dışlandı. Çöpe atacakları f16’ları bize vermiyorlar. Yunanistan’ın 1500 mil menzili olan uçakları var. Atina’dan kalkan bir Yunan uçağı, Sivas’ı vurabilir.

Ülkenin dış politikası, ülke çıkarlarına göredir. Uluslararası ilişkilerde gurur, hava vs olmaz. Kimse kimsenin dostu değildir. Bize sormadan kendi bölgelerini çiziyorlar. Türkiye yok gibi davranıyorlar. Orta Doğu’da israil Amerikan jandarmasıdır. Irak’ta Türkmenler yok sayıldı. Bakanları yok. Milletvekilleri az. Kürtlerin bizden daha çok! Suriye Türkmenlerin durumu aynı. Atatürk Türk kimliğine dayalı bir üniter devlet kurdu. Bizim önceliğinin Türk dünyasıdır. Türkiye’nin geleceği Türk dünyasıyladır. Bana soruyorlar sağcı musun solcu musun? Ben Atatürk gibi Türk milliyetçisiyim, Türkçüyüm. İran’ın ve Suriye’nin kuzeyinde Kürt devleti kuruluyor. Kissenger:”Amerika büyük devlettir çünkü gerektiğinde kan dökmesini bilir.” Şu an kritik eşiğe geldik. İngilizler Kırım savaşından sonra Osmanlılar’ın zayıflığını gördüler ve desteği çektiler. Ulus devleti korumamız lazım. Atatürk iyi bir Türkçüdür. Bizim geleceğimiz Türk dünyasıdır. Atatürk’ün yolundan bilim ve fenden gitmeliyiz. Başkasının oyunu değil kendi oyunumuzun aktörü olalım. Türkçü kadrolara, Türkçü gençlere ihtiyaç var.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.