Ölümünün 60. Yılında Yahya Kemal’i Anma Konseri

30 Aralık 2018

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü etkinliklerimizi, 29 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 14:00’te, Bakırköy Musiki Vakfı Konservatuarı ile tertip ettiğimiz, TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Suat Güney’in solist olduğu; gelenekli yıl sonu programımız; “Ölümünün 60. Yılında Yahya Kemal’i Anma Konseri”yle sürdürdük.

Açılışta söz alan ve Yahya Kemal’in Türk edebiyatı, kültür hayatı ve sanatındaki yerine değinen  hocalarımızdan Sakin Öner “Yahya Kemal Fransa’da eğitim alması ve ömrünün uzun bir dönemini devlet göreviyle Avrupa’da yaşamasına rağmen hiçbir zaman memleketinden, Türklüğünden ve İslam inancından vaz geçmemiştir. Yahya Kemal Beyatlı Türk Edebiyatının 20. Yüzyılda yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biridir. O, Divan Edebiyatı kalıpları ve İmparatorluk Türkçesiyle modern bir edebiyat oluşturmuştur. O, yeni hayal, üslup ve imajlarıyla ördüğü şiirlerinde estetiğin en yüce noktasına ulaşmıştır…” diyerek Yahya Kemal’in neden unutulmadığını bir kere daha vurguladı.

Açılış konuşması için kürsüye gelen Bakırköy Musiki Konservatuarı Vakfı Başkanı Hikmet  Özkahraman, vakfımızla uzun zamandır devam eden kardeşlik ve işbirliğine vurgu yaparak bu kardeşliğin sağlam temellerini, sonsuzluğa yürüyen Prof. Dr.  Turan Yazgan hocamız ile Prof. Dr. Nevzat Atlığ’a borçlu olduğumuzu ve dayanışmamızı bundan sonra da sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

Programın konser bölümünde sahneye çıkan BKMV ve TRT İstanbul Radyosu ses sanatçısı Suat Güney; saz arkadaşları Yılmaz Pamukçu (kanun), Murat Dağlı (ney), Kaan Sezerler (kemençe), Aslan Şaşmazer (ritim) ve Deniz Bilişik’in (ud) eşliğinde Yahya Kemal’in bestelenmiş şiirlerinden Münir Nurettin Selçuk’un “Kandilli yüzerken sularda”, “Rindlerin Ölümü”, “Çepçevre bahar içinde bir yer gördük”, “Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul”, “Zil, şal ve gül”; Şekip Memduh Bey’in “Gönlümle oturdum da hüzünlendim o yerde”,  Muzaffer İlkar’ın “Dün kahkahalar yükseliyorken evinizden”, Selahattin Pınar’ın “Geçtim yine dün eski hazan bahçelerinden” şarkılarından oluşan muhteşem bir konser verdi. Suat Güney konserini, dinleyicilerinin de kendisine coşkuyla eşlik ederek söylediği güftesi Ahmet Cevat’a ve bestesi Üzeyir Hacıbeyli’ye ait Türk musikisinin şaheserlerinden “Çırpınırdı Karadeniz” şarkısını okuyarak taçlandırdı.

Konser sonunda Genel başkanımız Közhan Yazgan ile Genel Müdürümüz Saadet Pınar Yıldırım, sanatçımız Suat Güney ve saz arkadaşlarına şükranlarımızı arz ettiler.

 Bizleri bu güzel konserle Türk musiki zevkinin yücelerine taşıyan ve Yahya Kemal’le Turan Yazgan Hocamızın ruhlarını şad eyleyen Bakırköy Musiki Konservatuarı Vakfı’na bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.