Türk Dünyası Nükleer Enerjinin Neresinde?

07 Kasım 2013

9 Kasım 2013 Cumartesi günü, Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarında, Türkiye’nin nükleer fizik alanında yetiştirdiği seçkin bilim adamı Prof. Dr. Emin Özbaş, “Türk Dünyası Nükleer Enerjinin Neresinde?” başlıklı bir konferans verdi.

Vakfımızın yükseköğretim koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta Prof. Dr. Emin Özbaş, enerjinin hem iktisadi hem de günlük yaşamda çok önemli bir faktör olduğunu, nükleer enerjinin sanayi, madencilik, tarım, ulaşım, hayvancılık, tıp ve benzeri birçok alanlarda kullanıldığını ve gelişmiş ülkelerin, dünyadaki nükleer reaktörlerin % 95’ine sahip olduklarını ifade etti.

Nükleer reaktörlerin son derece güvenilir bir teknoloji içerdiğini görsellerle izah eden ve nükleer enerji üretiminin diğer kaynaklara kıyasla daha çevre dostu olduğunu belirten Özbaş, bilim adamlarımızın halkı aydınlatamaması sebebiyle nükleer enerjinin Türkiye’de gerektiği yeri bulamadığını, her geçen yıl enerji ihtiyacı artan ülkemizin yerli kaynaklarının bunu karşılamaktan uzak olduğunu, petrol ve doğalgaza bağlı enerji üretim politikalarının ülkemizi gittikçe dışa daha bağımlı bir hale getireceğini ve milli servet kaybına sebep olacağını belirtti.

Türk Dünyası’ndaki nükleer birikim konusunda da değerlendirmelerde bulunan Özbaş, nükleer enerji sahasında çalışan Türk Cumhuriyetlerinden bilim adamlarının işbirliği ve güç oluşturmak maksadıyla bir araya getirme çabalarının da maalesef beklenen neticeyi vermediğini hatırlattı. Türk Cumhuriyetleri içinde Kazakistan’ın hem önemli nükleer çalışmalara ev sahipliği yaptığına hem de Ruslar tarafından mezalime uğradığını değinen Özbaş, Semey’de 500’den fazla bomba patlatılarak adeta soykırıma uğratılan Kazak Türklerinin nükleer teknolojiden hak ettikleri verimi alamadıklarını, söyledi. Özbekistan ve Kırgızistan’da da araştırma reaktörleri bulunduğunu belirten Özbaş, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın hiçbir nükleer teknolojisi olmadığını ifade etti.

Dinleyicilerin katılımlarıyla gelişen konferans, vakfımızın aksakalları ve gençleriyle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.