Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43. Yıldönümünü Kutladık

20 Temmuz 2017

20 Temmuz 2017 Perşembe günü İstanbul Taksim Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle, Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen ve Kıbrıs Türklerini yok olmaktan kurtarıp bağımsızlıklarını pekiştiren Mutlu Barış Harekatı’nın 43. Yıldönümü’nü Kutladık.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğ tarafından düzenlenen törene Aksakalımız Cahit Saraylı, Eğitim ve Kültür Müdürümüz Metin Köse, Gençlik Kolları Başkanımız Ali onur Kara ve gençlerimizden oluşan heyetimizle katılıp Atatürk Anıtı’na çelenk koyduk.

Asker, sivil erkan, Kıbrıs Gazilerimiz ve halkımızın katılımıyla gerçekleşen törende bir konuşma yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyete İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer şunları söyledi:

“20 Temmuz Ada’ya barışın gelmesinin Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuşmasının ve var oluş mücadelemizin dönüm noktasıdır. Bu anlamlı günün önemi bizim için kuşkusuz ki çok büyüktür. Rumlar 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni başından beri ENOSİS hayallerine ulaşmak için bir sıçrama tahtası olarak görmüşlerdi. Bu sebeple de 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti ancak üç yıl yaşayabilmiş ve Kıbrıslı Türkler 1963 yılında, eşit ortak olduğu Cumhuriyet’in tüm organlarından zorla saf dışı bırakılmışlardı. Rumlar Aralık 1963’te Kıbrıs Türklerine yönelik sistematik ve kapsamlı saldırılarına başlamış, 20 temmuz 1974’e kadar devam eden bu karanlık yıllarda Kıbrıs Türk halkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti  ve halkının her türlü desteğiyle, mücadelesine birlik ve beraberlik içerisinde devam etmiştir.

Hepimizin çok iyi bildiği üzere, 15 Temmuz 1974’te Yunanistan’ın adada yaptığı darbe girişimi neticesinde, Türkiye, uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkına dayanarak Kıbrıs Türk Halkını toplu kıyımdan kurtarmak amacıyla Mutlu Barış Harekatı’nı gerçekleştirmişti. Türkiye’nin meşru müdahalesi sonucunda, sadece Kıbrıs Türk halkı değil, Yunan Cuntasına karşı direnen Rumlar da kurtarılmış, adada ve bölgede huzur ve güven ortamı tesis edilmişti. 1968 yılından beri Birleşmiş Milletler çatısı altında, kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla, sürdürülen görüşmeler Mutlu Barış Harekatı’nı müteakip de devam etmiştir. Bizler bugün içinde bulunduğumuz süreç de dahil olmak üzere, Kıbrıs Türk Tarafı olarak Türkiye’nin desteğiyle Ada’da adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde güçlü desteğimizi sürdürmekteyiz. Ancak Kıbrıs Türk Halkı’nın 1963-74 yılları arasında yaşanan acı tecrübeleri unutması mümkün değildir ve aynı trajedileri bir kez daha yaşamak istememektedir. Varılacak çözümün Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi sulandırılmadan, iki kesimlilik, siyasal eşik statü ve iki eşit kurucu devlete dayalı yeni bir ortaklıkta yattığı yadsınamaz bir gerçektir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu olarak, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 43. Yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu önemli günde, Atatürk’ün manevî huzurunda, saygıyla eğilip, güçlü ve azimli halkımızın aydınlık geleceğe umutla bakmasında her zaman en büyük desteğini aldığımız Türkiye Cumhuriyeti’ne, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine, Kıbrıs Türk mücahidine ve gazilerimize sonsuz saygı ve minnetlerimizi sunar, vatan toprağını asil kanlarıyla sulamış canlarını bu kutsal amaç uğruna gözlerini kırpmadan feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anarız.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin sonsuza kadar bağımsı ve onurlu yaşaması dileğimizle bu Mutlu Zaferimizi candan kutluyoruz.

Etiket:

Kategori: Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.