Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi / TMBH’nin Kurultayına Katıldık

26 Mart 2015

Makedonya Türklerinin milli refleksi olarak tarif edilen Türk Milli Birlik Hareketi, dokuzuncu kuruluş yıl dönümü olan 22 Mart 2015’te üçüncü milli kurultayını gerçekleştirdi. Bir siyasi parti olan TMBH’nın genel başkanı, Makedonya Türklerinin efsane lideri Erdoğan Saraç oybirliği ile bir kere daha başkanlığa seçildi. “Her şey bize göre oluncaya kadar” hedefini gerçekleştirmek için çalışan parti bu kurultayını da coşkuyla ve birlik içinde, en önemlisi bayram havasında yaptı. Erdoğan Saraç, Kongre yerine “kurultay” kelimesini tercih etmelerinin sebebini de, kavgasız gürültüsüz bayram havasında yapılması ve binlerce yıllık Türk geleneği olmasıyla açıkladı.

Erdoğan Saraç, Makedonya’nın içinde bulunduğu siyasi ortamı ve Makedonya Türklüğünün problemlerini değerlendiren bir konuşma yaptı. Saraç, yaptığı konuşmada yıkılan tarihi camilerimizin üzerine kilise veya alışveriş merkezi yapma girişimlerini, iktidar partisine kaydolmayan Türklerin iş bulamadığını, Türkçe radyo yayın saatlerinin sınırlandığını ve daha birçok problemi kısaca anlattı.

Kurultayda Türkiye’den, Almanya’dan, Macaristan’dan ve Kosova’dan gelen çok sayıda davetli de vardı ve kısa konuşmalar yaptılar.  Kurultay’a vakfımızı temsilen rahmetli hocamız Prof. Dr. Turan YAZGAN’ın eşi Gülen YAZGAN ve yönetim kurulu üyemiz Karahan YAZGAN katıldı. Karahan YAZGAN vakfımızın Erdoğan Saraç ve Makedonya Türkleri ile ilişkisini anlatan kısa bir konuşma yaptı. Davetliler arasında en yoğun ilgiyi toplayan kişi ise 2014 yılı Turan Yazgan Büyük Ödülü sahibi Macar-Turan Vakfı Başkanı Andras Biro’ydu.

Kurultay Esat Kabaklı’nın verdiği mini konserin ardından yürütme organlarının seçimi için yapılan oylamalarla sona erdi. Erdoğan Saraç gençleri yetiştirip sorumluluk vermeyi çok önemsediği için ağırlıkla gençler yönetimde görev aldılar. Zaten bu kurultayın hazırlanıp yapılışı da tamamen gençler tarafından gerçekleştirildi. Gün boyunca misafirlerle oradaki konuksever kardeşlerimiz görüş alışverişinde bulundu, sohbet etti, hasret giderdiler.

 

 

Etiket:

Kategori: Diğer Konferans

Comments are closed.