Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin 34. Kuruluş Yıldönümünü Kutladık

15 Kasım 2017

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu,15 Kasım 2017 Çarşamba günü  11:00’de İstanbul Taksim Atatürk Anıtı önünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle bir tören gerçekleştirdi. Vakıf olarak bizimde katıldığımız törende birçok askerî ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri hazır bulundu.

Saygı duruşu ve askerî bando eşliğinde İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından söz alan KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer konuşmasına Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve rahmetle anarak başladı. Fahri Yönlüer sözlerine şöyle devam etti:

En karanlık yıllarında Atatürk ilke ve inkılaplarından şaşmayan Kıbrıs Türk halkı, onun çizdiği yolda sonsuza dek yürümeye ant içmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti zulüm ve haksızlıklara karşı mücadelesinin yanında katlanılan büyük fedakârlıkların sonucunda, halkımızın bağımsızlığa ve egemenliğe inancının bir sonucu olarak kurulmuştur. Bu anlamlı günde özgürlük mücadelesi liderimiz Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve dava arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmetle anmak istiyorum.

 Kıbrıs Türk halkı, asırlardır sürdürdüğü Kıbrıs’taki varoluş mücadelesini, tam 34 yıl önce Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın liderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle taçlandırmıştır. 15 Kasım 1983’te devletine kavuşan Kıbrıs Türk halkı, hiçbir haklı nedene dayanmayan ambargolar altında olmasına rağmen, gerek idarî ve iktisadî alanda gerekse sosyal, kültürel ve siyasî alanda dünyadan kopmayarak her geçen gün kalkınmaya devam etmektedir. Devletinin 3. Yılında Kıbrıs Türk halkı 300 bin nüfusu 10 bin doların üzerinde millî geliri, 2 milyar dolar bütçesi, nüfusunun yüksek eğitim düzeyi, uluslararası tanınan üniversiteleri ve kendisini defalarca ispatlamış demokrasisiyle ileriye güvenle bakmaktadır. Unutulmamalıdır ki devlete ve geleceğe olan bu güvenini teminatı Anavatan Türkiye’nin hiçbir zaman esirgemediği maddî ve manevî desteğidir. Bu vesileyle Anavatan Türkiye’ye mücadelemizin her aşamasında yanımızda olduğu için şükranlarımızı sunarım.

Kıbrıs Türk halkının kalkınması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Anavatan’ımızın hayata geçirdiği Asrın Barış Suyu Projesi, Atatürk’ün işaret ettiği üzere ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi şiar edilerek yapılmış bir projedir. Bu projenin bölge arışına da katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Kıbrıs Türk halkı olarak Ada’da adil ve kalıcı bir antlaşmaya varılması hususundaki iyi niyetli ve yapıcı tutumumuzu sürdürmekle beraber, bizlere düşen; ülkemizin gelişiminin sürdürülebilir kılınması için elimizden geleni yapmaktır. Bunlardan en önemlisi de, birlik ve beraberlik içerisinde olmaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu olarak Cumhuriyetimizin 34. Yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu önemli günde, güçlü ve azimli halkımızın, aydınlık geleceğe umutla bakmasında her zaman en büyük desteği aldığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm sivil ve askerî kurum ve kuruluşlarına minnettarlığımızı sunar, kurtuluş mücadelesi sırasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle ve varoluş mücadelemize her zaman destek veren Anadolu’umuzun güzel insanlarını şükranla anıyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. Yıldönümü kutlamaları günün ilerleyen saatlerinde yapılacak etkinliklerle devam edecek.

Etiket:

Kategori: Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.