Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 33. Yıldönümünü Kutladık

15 Kasım 2016

15 Kasım 2016 Salı günü 11.00’de İstanbul-Taksim Atatürk Anıtı önünde düzenlenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin 33. Yıldönümünü Kutlama Törenine katılıp vakfımız adına çelenk koyduk.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törene KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer başta olmak üzere çok sayıda resmi ve sivil toplum temsilcileri katıldı. Törende söz alan Başkonsolos Fahri Yönlüer şunları söyledi:

Sözlerime başlamadan önce, Ulu Önderimiz Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum. En karanlık yıllarında Atatürk İlke ve İnkılaplarından şaşmayan Kıbrıs Türk halkı, O’nun çizdiği yolda sonsuza dek yürümeye ant içmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, zulüm ve haksızlıklara karşı mücadelesinin yanında, katlanılan büyük fedakârlıkların sonucunda halkımızın bağımsızlığa ve egemenliğe inancının bir sonucu olarak kurulmuştur. Bu anlamlı günde, Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş ve dava arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmetle anmak istiyorum.

Kıbrıs Türk halkı asırlardır sürdürdüğü Kıbrıs’taki varoluş mücadelesini tam 33 yıl önce Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın liderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile taçlandırmıştır.

15 Kasım 1983’te devletine kavuşan Kıbrıs Türk halkı, hiçbir haklı nedene dayanmayan ambargolar altında olmasına rağmen, gerek ticari ve iktisadi alanda, gerekse sosyal, kültürel ve siyasi alanda dünyadan kopmayarak her geçen gün kalkınmaya devam etmektedir.

Devletinin 33. yılında Kıbrıs Türk halkı, 300 bin nüfusu, 10 bin doların üzerinde millî geliri, 2 milyar dolar bütçesi, nüfusunun yüksek eğitim düzeyi, uluslararası tanınan üniversiteleri ve kendini defalarca ispatlamış demokrasisiyle ileriye güvenle bakmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, devlete ve geleceğe olan bu güvenin teminatı, Anavatan Türkiye’nin hiçbir zaman esirgemediği maddi ve manevi desteğidir. Bu vesileyle, Anavatan Türkiye’ye mücadelemizin her aşamasında yanımızda olduğu için şükranlarımızı sunarım. Kıbrıs Türk halkının kalkınması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Anavatanımızın, son dönemde hayata geçirmiş olduğu asrın “Barış Suyu” projesi; Atatürk’ün işaret ettiği üzere, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesi şiar edinip yapılmış bir projedir. Bu projenin bölge barışı ve istikrarına da katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme kavuşması amacıyla, BM şemsiyesi altında iki halkın Cumhurbaşkanları arasında devam etmekte olan müzakere sürecinde, elinden gelen çabayı göstermektedir.

Kıbrıs Türk halkı olarak, adada adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılması hususundaki iyi niyetli ve yapıcı tutumumuzu sürdürmekle beraber, bizlere düşen, ülkemizin gelişiminin sürdürülebilir kılınması için elimizden geleni yapmaktır. Bunlardan en önemlisi de birlik ve beraberlik içinde olmaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu olarak, Cumhuriyetimizin 33. Yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu önemli günde, güçlü ve azimli halkımızın aydınlık geleceğe umutla bakmasında her zaman en büyük desteği aldığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm sivil ve askeri kurum ve kuruluşlarına minnettarlığımızı sunar, kurtuluş mücadelesi sırasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle ve varoluş mücadelemize her zaman destek veren Anadolu’muzun güzel insanlarını şükranla anıyoruz.

Ebediyen var olması dileğimizle Türk Dünyası’nın ayrılmaz parçası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin 33. Kuruluş Yıldönümünü kutlu olsun…

Etiket:

Kategori: Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.