Hedefleriyle Büyüyen Bir Liderlik Portresi: Nursultan Nazarbayev

21 Ocak 2018

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü faaliyetlerimize 20 Ocak 2018 Cumartesi günü 14.00’te, Ahi Evran Üniversitesi öğretim üyesi ve Vatan gazetesi yazarı Doç. Dr. Kürşad Zorlu’nun verdiği “Hedefleriyle Büyüyen Bir Liderlik Portresi: Nursultan Nazarbayev” başlıklı konferansımızla devam ettik.

Türkiye başta olmak üzere Türk Dünyası stratejileri üzerine hatırı sayılır bir birikime ve öngörülere sahip olan Doç. Dr. Kürşad Zorlu,  konferansının girişinde, emperyalist yayılma çerçevesinde Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki oluşturulan ve Türkiye’nin bölgesel güvenliği açısından büyük tehdit oluşturan taşeron örgütlerden PKK/PYD/DAEŞ  unsurlarına yapılması düşünülen Afrin Operasyonu”nu (Bu yazı yayımlandığında operasyon başlamış ve devam ediyor) değerlendirdi.  Türkiye bu problemi bugünlere gelmeden -gelmesine izin verenler ayrı bir değerlendirme konusu olmakla beraber- daha kolay hâlledebilecekti diyen Zorlu,  bugün gelinen noktada artık Türkiye’nin bu operasyonu yapmasının, Türklüğün varlığı açısından çok büyük önem taşıdığını ve ilerleyen aşamaları çok dikkatli hesaplanarak mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Konuşmasına Nursultan Nazarbayev konusuyla devam eden Kürşad Zorlu, öncelikle Nazarbayev’in bir fabrika mühendisliğinden başlayarak akıllı adımlarla Kazakistan Cumhurbaşkanlığına gelene kadarki liderlik tırmanışını ortaya koydu.

Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bugüne hepimizi gururlandıran bir seviyeye geldiğini belirten Zorlu, o günden bugüne yoksulluk oranın 13 kat azaltan, işsizliği yüzde 4,9 gerileten ve 1 Ocak 2018 itibarıyla öğretmenlerin hayat standardını yükseltmek amacıyla öğretmen aylıklarına yüzde 30 zam yapan Kazakistan’ı aynı dönemde bağımsızlığına kavuşmuş Türkistan cumhuriyetleriyle karşılaştırdığımızda gördüğümüz olumlu farkı, Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde aramak gerektiğini söyledi.

Bir liderde olması gereken özellikleri kişiliğinde toplayan  ve hedefleriyle büyüyen Nazarbayev’in, Kazakistan’ın kuruluşundan itibaren uyguladığı ulusal ve uluslararası programların bunun kanıtı olduğunu belirten Zorlu, bunun AGİT Dönem Başkanlığı,  İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanlığı, Kazakistan EXPO 2017  gibi birçok somut örneklerinin olduğunu söyledi.

Zorlu, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaptırdığı Atatürk Anıtı’nı açılış töreninde inanarak ve akılla söylediği “Atatürk, Türk milletinin son yüzyıllarda yetiştirdiği en büyük liderdir.” sözünün, Nazarbayev’in, yeni kurumlarla çağdaş bir ülke kurma ve ülkesini dünyada itibarlı bir konuma getirme yolunda birçok yönleriyle örnek aldığı Atatürk’ün büyüklüğünü ve kendi liderliğini dost düşman nazarında bir kere daha vurguladığını söyledi.

Nazarbayev’in, Kazakistan’ın demokrasi yolundaki mücadelesini de akılcı bir şekilde yönettiğini belirten Zorlu, bağımsızlıktan sonra halkının seçimlerde verdiği yetkileri, aşama aşama Kazakistan Parlamentosuna ve ilgili yöneticilere devreden Nazarbayev’in gözünün hiçbir zaman dikta ve tek adamlıkta olmadığını söyledi.

Nazarbayev’in, Türk Dünyası bağlamında kurulan her türlü kuruma ya bizzat öncü ya da büyük destek sağladığını belirten Kürşad Zorlu, Nazarbeyev’in bu kurumların ayakta durup gerçek anlamda işlevini yerine getirmesine ve gelişmesine büyük önem verdiğini söyledi.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde, Nazarbayev’in geçtiğimiz birkaç yılda Rusya-Türkiye ilişkilerindeki arabuluculuğu, Karabağ Sorunu’na yaklaşımı ve Türk Cumhuriyetlerinin aralarındaki bağların güçlenmesine katkıları gibi konuları dile getiren Kürşad Zorlu, ülkesine çağdaş bir hedef çizerek bölgesindeki teşkilatlanmalarda ve liderlerle ilişkilerde dengeli ve saygın bir politika yürüten  Nursultan Nazarbayev’in örnek kişiliği ve liderliğiyle yakın tarihimize damgasını vurmaya devam edeceğine inancını vurgulayarak konferansını sonlandırdı.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1617173475028277&id=100002069200118

http://24.kz/kz/zha-aly-tar/o-am/item/217741-t-rkiyada-elbasy-bastamalaryna-arnal-an-konferentsiya-tti

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.