Güney Azerbaycan Türklüğü

20 Aralık 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü 2015-2016 faaliyet dönemi konuşmalarımıza, 19 Aralık 2015 Cumartesi günü 14.00’te Güney Azerbaycan Milli Azatlık Cephesi sözcüsü Mehsa Mehdili’nin verdiği “Güney Azerbaycan Türklüğü” başlıklı konferansımızla devam ettik.

Konferanstan önce, TDAV Gençlik Kolları üyesi M.Ü. öğrencilerinden Yasin Kala Kazakistan’ın 24. Bağımsızlık Yıl Dönümü; Kırım Milli Hareketi üyelerinden Vecdiye Kaşka, bütün acılarıyla yaşadığı 1944 Kırım Sürgünü ve Kırım’ın bugünü; gayretli Türkçü tarih öğretmeni Azer Asena da Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık mücadelesi bağlamlarında kısa konuşmalar yaptılar.

Mehsa Mehdili binlerce yıllık Türk milletinin ve Türk medeniyetinin önemli bir parçası olan ve Gazneliler, Büyük Selçuklu Devleti, Harzemşahlar Devleti, Atabaylar, İlhanlılar, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler, Afşar ve Kacar Devletleri içinde hep kurucu unsur olarak yer alan Azerbaycan Türklerinin, kendi ülkelerindeki egemenliğinin 1925 yılında Farsların eline geçmesinden sonra, merkezî Fars hükümeti tarafından devamlı bir baskı ve kimliği yok etme siyasetiyle karşı karşıya olduklarını, 1979 Devrimi’nden sonra da bu siyasetin kabuk değiştirmekle birlikte özde aynen devam ettiğini belirterek sözlerine başladı.

Sayılarını 30 milyondan fazla olan İran Türklerinin kendi ülkelerinde öz dilleriyle eğitim yapmalarına imkân tanınmadığını, Azerbaycan coğrafyasında Türkçe yer isimlerinin yok edildiğini, okutulan resmî tarihte Türklerden ve Türk tarihinden horlayıcı ve düşmanca bahsedildiğini belirten Mehdili, Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgelerin yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülürken; buna karşın işsizlik ve yoksulluğun tavan yaptığını söyledi.

Son yüzyıl boyunca bu baskı ve yok etme politikalarına karşı geliştirilen milli direniş hareketlerinin bedelini ölüm ve işkencelerle ödeyen Güney Azerbaycan Türklerinin, son dönemlerde Ebulfez Elçibey ve benzeri önderlerin siyasetinden aldıkları güç ve heyecanla milli insan haklarını savunma yolundaki mücadelelerini, imkânları zorlayarak sürdürmeye devam ettiklerini ve edeceklerini belirten Mehdili, güçlü ve birlik içerisindeki bir Türkiye’nin, kendileri için de büyük bir güven ve moral kaynağı olacağını ifade etti.

Mehdili konuşmasını, Türkiyeli kardeşlerinden maddi destek beklemediklerini, Güney Azerbaycan başta olmak üzere İran Türklüğünün varlığından ve varlık mücadelesinin farkında olunmasını ve manevi destek sağlaması hususunu vurgulayarak bitirdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.