Macaristan ve Türk Dünyası – Gabor Vona

04 Kasım 2013

2 Kasım 2013 Cumartesi günü, Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarında, Macaristan’ın Jobbik Partisi’nin Başkanı Gabor Vona, “Macaristan ve Türk Dünyası” konulu bir konuşma yaptı.

Açılış konuşmasını Muhsin Kadıoğlu’nun yaptığı konferansta Gabor Vona, Türkiye’ye bir parti başkanı olarak gelmediğini, maksadının Türk kardeşleriyle tanışıp kaynaşıp kucaklaşmak olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutlayıp Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den Gül Baba’nın kucak dolusu selamlarını iletmesiyle başladı.

Temsil ettiği siyasi hareketin bir gençlik hareketi olarak başladığını, fakat Macaristan’daki siyasi partilerin kendilerinin temsil etmediğini görmesi üzerine partileşmeye karar verdiklerini belirten Vona, bugün itibarıyla artık hatırı sayılır bir konumda olduklarını söyledi. Gençler arasında yoğun kabul gördüklerini dile getiren Vona, buna rağmen hem Macaristan’da hem de Batı Avrupa’da büyük eleştiri aldıklarını, çünkü kendilerinin hem Türkleri hem Müslümanları kardeş olarak gördüklerini ifade etti.

Bir açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Macaristan’ın yönünü Türkiye’ye çevirmesi gerektiğini belirten ifadesinin Türk kamuoyuna yansımasının ardından Türkiye’den yoğun ilgi gördüklerini belirten Vona, bu ilginin Macaristan-Türkiye maçında stadyumda açılan “Hepimiz Atilla’nın torunlarıyız” afişiyle doruğa ulaştığını dile getirdi.

Türkiye ile Macaristan’ın Avrupa’da siyasi ve ekonomik işbirliği yapacak kardeşler olduğunu belirten Vona, sözlerini “Allah’tan bu görevi üstlenecek herkese güç vermesini istirham ederiz.” diyerek tamamladı.

Katılımcıların soru ve katkılarıyla genişleyen konferans, Gabor Vona’nın vakfımızın aksakalları ve gençleriyle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

 

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.