Evren’in Oluşumu ve İnsan

10 Şubat 2019

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, 9 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 14:00’te, Esenyurt Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Özbaş hocamız “Evren’in Oluşumu ve İnsan” başlıklı konferans verdi.

Prof. Dr. Emin Özbaş, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNAEM) Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı, Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansında Türkiye’yi temsil etme, Marmara Üniversitesi’nde dekanlık ve rektör yardımcılığı, Beykent Üniversitesi’nde dekanlık gibi yurt içinde ve yurt dışında birçok bilimsel ve yönetim görevini başarıyla yürütmüş bir bilim insanımızdır.

Sözlerine, bilimsel çalışmalarına dini ve siyaseti karıştırmadığının altını çizerek ve bu bağlamda söylediklerinin bu yönlere çekilmeden dinlenmesi ve anlaşılması gerektiğini belirterek başlayan Emin Özbaş, Evren’in, 13,7 milyar yıl önce sıcak yoğun bir nokta şeklinde iken Big Bang denilen büyük bir patlamayla dağılıp genişlemeye başlama sürecinin hâlâ devam ettiğini söyledi.

Prof. Emin Özbaş, Büyük Patlama’dan sonra Hidrojen’in başı çektiği element oluşumlarını ve bunların yarattığı galaksi, gökada/nebula, yıldız, gezegenlerin yartılış gerçeklerini, bu çerçevede faaliyette bulunduğu bilim çevrelerinden aldığı derin birikiminin ışığında, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, Ömer Hayyam; Einstein, Hubble gibi birçok uzaybilimciye değgin olarak anlattı. Bu kadar hızla genişleyen evrenin bugün hâlâ  %70’inin hidrojen olduğunu, en yakın gökadaya/nebulaya 2,5 milyon ışık yılı sonra ulaşabileceğimizi belirten Emin Özbaş, bu gerçeklerin, evrenin büyüklüğünü bir nebze de olsa anlamamızı sağlayacağını söyledi.

Enerjinin kütleye nasıl dönüştüğü konusundaki araştırmalara da değinen Emin Özbaş, bu gerçeği bilmek için ABD’nin büyük harcamalarda bulunduğunu, Avrupa’da Cenevre’nin altında kurulan “hızlandırıcı’ projesiyle, evrenin oluşumunu sağlayan patlamanın deneysel oluşumunun, binlerce bilim adamı ve binlerce teknolojik aygıtla yaklaşık olarak başarıldığını söyledi.

Güneş’in 6 milyar yıl, Dünya’nın 4,5 milyar yıllık yaşı bağlamında; 2 milyon yıl öncesine tarihlenen Homo erectus’tan 50 bin yıl öncesine tarihlenen Homo sapien sapiens’e kadarki insanın varoluş süreci hakkında da dikkat çekici bilgiler veren Emin Özbaş, bunların evrenin başından beri oluşan patlama süreçlerinin ortaya koyduğu radyasyon etkili mutasyonların ileri bir sonucu olduğunu söyledi.

2 milyon yıl önce iki ayağı üzerine kalkan ve beyni gelişmeye başlayan insanın, bugün durmadan gelişen beyniyle, bilim ve teknoloji üretip toplumsal gelişmesini devam ettirdiğini belirten Emin Özbaş, evrenin odağında, bilgiye ulaşıp bilgi üretip aklını kullanan insanın olduğunu; aklını kullananların aklını kullanmayanlara egemen olacağını, geçmişten geleceğe devam edegelen insanlık tarihinin gösterdiğini söyledi.

Prof. Emin Özbaş, evrenin doğasında bulunan gelişmenin, insan ve insanlık bazında, ancak ve ancak okuyup öğrenip çalışmakla sağlanacağı gerçeğini hiçbir zaman unutmamamız vurgusu bağlamında, durmaksızın okuyup bilim yolunda ilerlememizi tavsiye ederek sözlerini bitirdi.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.