DÜNYA TARİHİNE YÖN VEREN ÇANAKKALE RUHUNU ANLAMAK

20 Mart 2023

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü etkinliklerimize, 18 Mart 2023 Cumartesi günü 14.00’te, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonunda, Doç. Dr. Muzaffer Ürekli’nin verdiği “Dünya Tarihine Yön Veren Çanakkale Ruhunu Anlamak” başlıklı konferansımızla devam ettik.

Doç. Dr. Muzaffer Ürekli konferansında 3 Kasım 1914 – 18 Mart 1915 Çanakkale Boğazında yapılan bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadasında 25 Nisan 1913 ile 9 Ocak 1916 arasında yapılan kara savaşlarını ihtiva eden Çanakkale Savaşı’nı sebepleri, ana çizgileriyle ilerleyişi ve sonuçlarıyla ortaya koydu.

 Doruğa ulaştıktan sonra akıl ve bilim yolundan ayrılıp yüzyıllar süren bir gerileme ve sonrasında çöküş sürecine giren Osmanlı Türkiye’sinin, buna karşın  akıl ve teknolojiyle büyük güç elde eden İngilizler, Fransızlar, Ruslar başta olmak üzere onların arkasına takılmış bir seri sömürgeci gücün iştahını kabarttığını belirten Ürekli,  bu bağlamda dünyanın en stratejik yerlerinden biri olan Çanakkale ve İstanbul boğazlarını ele geçirmek için plan yaptıklarını, fakat Türk kahramanlığını hesaba katmadıkları için büyük bir yenilgiye uğradıklarını söyledi. Ürekli, İtilaf Devletleri savaş teknolojisi ve lojistik bakımdan büyük bir güce sahipse de Almanya’yla ittifak yapan Osmanlı Türkiyesi’nin de silah ve lojistik yönünden çok da geri olmadığını söyleyerek, ama savaşı asıl kazananın özgürlük ruhu coşmuş olan kahraman Türk ordusunun yüksek nitelikli komutanları ve cesaret ve özverisi doruğa çıkmış kahraman erlerinin olduğunun altını çizdi.

Bedeli her iki tarafa da çok ağır olan bu savaş sonrasında düşmanlarımızın Türk ordusuna rağmen Çanakkale’yi savaşarak geçemeyeceklerini dünya tarihine yön veren bir deneyimle iyice öğrendiklerini belirten Ürekli, Türk milletinin de acı kayıplarına karşın kazandıkları bu zaferle titreyip kendine dönüp bu savaşta yıldız gibi parlayan Mustafa Kemal’in önderliğinde dirilişe geçtiğini ve sonrasında verdiği Millî Mücadele’yle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup Türkün kötü talihini yendiğini söyledi.

Muzaffer Ürekli, sonuç olarak Çanakkale Savaşı’nın /Zaferi’nin Türk tarihinin çok önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirtip bu zaferin iyi anlaşılması ve gelecek kuşaklara iyi anlatılması ve hiçbir zaman unutturulmaması gerektiğine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.

Konferansın sorular ve değerlendirmeler kısmında konunu başta gelen uzmanlarından E. Kd. Alb. Dr. Zekeriya Türkmen, Çanakkale Zaferi’nin önemini vurgulamak hususunda değerli katkılarda bulundu.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.