Doğu İpek Yolunda Seyahat

04 Şubat 2014

8 Şubat 2012 Cumartesi günü Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Araş. Gör. Kürşat Yıldırım, “Doğu İpek Yolunda Seyahat” başlığı altında bir konuşma yaptı.

Yıldırım, Doğu İpek Yolu’nun büyük ölçüde, Çin egemenliği altında kalan Doğu Türkistan toprakları üzerinde olduğunu, her ne kadar konferansına böyle bir başlık koysa da, İpek Yolu tabirini pek de doğru bulmadığını, bu yolda, sadece ipek değil, daha başka birçok ticarî malın taşındığını; İpek Yolu kavramının Çin’in değerini yüceltirken, hem bu yolun işleyişini ve güvenliğini sağlayan hem de bu yolda taşınan malların büyük bir bölümünü üreten Türklerin adının anılmadığına dikkat çekerek sözlerine başladı.

Eşiyle birlikte, bugünkü Çin’in Henan Bölgesi içinde kalan tarihî olan Loyang şehrinden başlayıp Şiyan, Donhuang, Kumul, Ara Turk, Barikol, Urumçi, Turfan, Toksun, Kuça, Kaşgar, Yarkent, Hoten, Keriye, Çarçen, Çarkılık, Korla, Urumçi güzergâhında bir ay boyunca 17.000 km yol kat ettiklerini belirten Yıldırım, böylece, atalarımızın binlerce yıldır yaşadıkları bu yerlerde meydana getirdikleri pek çok eserin varlığına tanık olduklarını söyledi. Yıldırım, Türk tarihinin somut delilleri olan bu eserlerin, doğal tahripler bir yana, yüzyıllarca inanç yobazları, rejim bağnazları ve Türk düşmanları marifetiyle yok edildiğini / edilmekte olduğunu görmenin, bir tarihçi olarak kendisini çok endişelendirdiğini söyledi.

Doğu Türkistan şehirlerindeki günlük yaşantıyla ilgili izlenimlerini de aktaran Yıldırım, gittikleri her yerde, atalardan kalan maddî ve manevî değerleri her türlü olumsuzluğa rağmen devam ettiren sıcakkanlı insanlarla karşılaştıklarını ve Türk konukseverliği gördüklerini belirtti.

Bildiklerini gördükleriyle teyit ettiklerini belirten Yıldırım, Türklerin göçebe olduğunu söylemenin gerçeği yansıtmadığını, Türklerin göçtüklerinin doğru olduğunu, fakat bu göçlerin devam ettiği binyıllar sürecinde kurup yerleştikleri yüzlerce şehirde dünya bilimine, teknolojisine ve medeniyetine büyük katkılar yaptıklarını vurgulayarak konuşmasını tamamladı.Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.