Destanlaşan Kırgız-Türk Hanı Er Manas’ın Heykelinin Açılışına Katıldık

10 Ağustos 2017

Kırgız Devleti ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının onayıyla Kırgız işadamı Temirlan Sarlukbekuulı tarafından İstanbul Sütlüce Parkı’na yaptırılan, Kırgız-Türk tarihinin destanlaşan kahramanı, hakkında dünyanın en uzun destanı oluşan Er Manas’ın büyük ve görkemli heykelinin açılışına katıldık.

9 Ağustos 2017 Çarşamba günü gerçekleşen resmi açılış törenine Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Sooronbay Jeenbekov, Eğitim ve Bilim Bakanı Gulmira Kudayberdiyeva, Kültür,Turizm ve Enfermasyon Bakanı Tugolbay Kazakov; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş; Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Erkin Sobokov’ un yanı sıra çok sayıda resmi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar.

Halkımızın ve medyanın yoğun ilgi gösterdiği açılış töreninde Türk tarihinin destanlaşan büyük kahramanı Manas Han’ın heykel/anıtının Türk Dünyası’nın büyük kültür başkenti ve gözdesi İstanbul’a dikilmesinin önemine değinen konuk Başbakanımız Sooronbay Jeenbekov, Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş; Kırgızistan ve Türkiye arasındaki binlerce yıllık ortak tarih, kültür ve dayanışmanın yüksek anlamda somut bir simgesi olan bu anıtı, ilişkilerimizi daha da güçlendirerek geleceğe taşımadaki kararlılığımızın ifadesi olarak gördüklerini belirtiler. Konuşmacılar ayrıca, İstanbul Fatihi Sultan Mehmet Han’ın aynı büyüklükteki bir heykel anıtının da Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılması hususundaki dileklerini vurguladılar.

Etiket:

Kategori: Genel

Comments are closed.