Bozkurt İlham Gencer’e Saygı Günü Düzenledik

06 Mayıs 2018

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü 2017-2018 dönemi etkinliklerimize 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü, beş yaşında başladığı müzik hayatı boyunca Türk müziğine kattığı çağdaş, özgün yorumlarıyla bir ekol yaratmış, onlarca sanatçı yetiştirmiş ve özellikle “Varlığım, Türk varlığına armağan olsun!” bilinciyle Atatürk’ün “Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü temelinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin” değerlerine sonuna kadar sahip çıkmış ve bu yolda millî ruhun heyecanını ve bilincini canlı tutacak önemli eserlere imza atmış Bozkut İlham Gencer için düzenlediğimiz “Saygı Günü ve ‘Vakfımızın Üstün Hizmet BeratıTakdim Töreni”yle devam ettik.

Program Türk büyüklerine ve şehitlerimize saygı duruşu ve tabii ki Bozkurt İlham Gencer’in yönetiminde söylediğimiz İstiklal Marşımızla başladı.

Açılış konuşması yapmak için kürsüye çıkan Vakıf Genel Başkanımız Közhan Yazgan, “Türkçülük Günü” bağlamında düzenlediğimiz bu saygı günüyle, içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, üzerindeki her türlü baskıya rağmen Turan Hocamızın deyimiyle eğilmeden, bükülmeden sanatını, emeğini Türk milletinin hizmetine sunmuş büyük sanatçı Bozkurt İlham Gencer’in az da olsa kıymetini takdir etmekten bir vefa göstermekten çok mutlu olduklarını belirterek, saygı gününü onurlandıran Bozkurt İlham Gencer’e onun yol arkadaşı dostu Sefer Sami Coşkun’a; bizimle aynı duyguları paylaşarak şükranlarını ifade etmek için gelen sivil toplum kuruluşu yöneticilerine ve tüm katılımcılara teşekkürlerini ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından, TDAV Gençlik Kolları tarafından hazırlanan “Bozkurt İlham Gencer’in Hayatından Kesitler” videosu gösterildi.

Daha sonra İlham Gencer ve Sefer Sami Coşkun birlikte kürsüye çıktılar. Neredeyse yarım yüzyıl boyunca İlham Gencer’in hep yanında olmuş, onun birçok programlarını düzenlemiş ve Bozkurt İlham Gencer adıyla kitabını yazmış arkadaşı ve dostu S. Sami Coşkun, çok yakından tanıdığı İlham Gencer’i  tanıtan bir konuşma yaptı. Sami coşkun, yaşayan bir sanatçıyı; insan sevgisini yüksek düzeyde yaşayan, hayvanları çok seven, insanı kırmayan, ama herkesle dost olmayan, Türk düşmanlarına karşı çok ciddi tepki veren ve milleti için yaşayan fedakârlık yapan bir müzisyen dostu yazmak şerefine eriştiği için çok mutlu olduğunu belirterek, bizlerle onun bu yönlerine tanık olduğu hatıralarından çok ilginç kesitler paylaştı.

İlerleyen yaşına rağmen, bir müzisyen, bir Türk milliyetçisi olarak sanatını insanlık ve mensubu bulunduğu Türk milletinin hizmet yolunda harcamak gücünden ve kararlığından bir adım bile geri atmamış Bozkurt İlham Gencer, oturmak insana yük dercesine, bütün konuşmalarını ve müzik sunumlarını ayakta yaptı. Bugünün kendisi için çok çok özel bir bir gün olduğunu ve son derece mutlu olduğunu belirten Gencer, tam bir hatip olduğunu kanıtlayan gür sesi, güçlü belleği ve 93 yılın birikimiyle, bizleri bir kısmını bizim de eş zamanlı yaşadığımız vatan ve millet yolunda mücadele yıllarında dolaştırdı. En olumsuz şartlarda bile insanlık ve Türk milleti yolundaki mücadelesine nasıl devam ettiğini, hatıralarıyla belleğimizde ve gözlerimizde canlandırarak bizlere umut ve güç aşıladı. Perdeye yansıttığımız Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü Konserin’nde icra ettiği “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” ve 50. Sanat Yılı Caz Konseri’nde icra ettiği “Türklük Marşı” ve salonda bizzat söylediği “Bozkurtların Başbuğları” marşını büyük bir coşkuyla hepimize söyletip gözlerimizi yaşarttı. Tabii her zamanki nezaketi ve dosta vefasıyla Turan Yazgan Hocamızı ve hizmetlerini de dile getirmeyi ihmal etmedi.

Saygı Günü hatırasına Aydınlar Ocağı Genel Başkanlığı adına Hüseyin Tavukçu, Anadolu Aydınlar Ocağı adına Başkan Yardımcısı Erol Güler, Kazak Türkleri Vakfı adına Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kumandan, Kıbrıs Türk Koordinasyon Merkezi  ve Orkun Vakfı adına Yakan Cumalıoğlu, Kırım Türkleri Derneği İstanbul Şubesi adına Başkan Yardımcısı  Emre Türedi, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı adına Başkan Sinan Uluant, Türk Edebiyatı Vakfı adına başkan Serhat Kabaklı, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Cihan Kantar, YTÜ Türk Milliyetçisi Mezunları ve Mensupları “Yıldızlılar” adına Fethi Ali Koç, Türk Dünyası kültür ve İnsan Hakları Derneği adına Başkan Celal Öcal ve kişisel olarak Metin Özer Bozkurt İlham Gencer’e plaket  ve türlü sunumlarda bulunup şükranlarını ifade ettiler.

Vakfımız adına Turan Yazgan Hocamızın eşleri Gülen Yazgan Hanımefendi bir buket çiçek, Genel Başkanımız Közhan Yazgan “Üstün Hizmet Beratı”, Yönetim Kurulu Üyemiz Hüseyin Tavukçu “Çapan’, Yönetim Kurulu Üyemiz Karahan Yazgan “Bozkurt Heykeli” takdim edip şükranlarını arz ettiler.

Program, Bozkurt İlham Gencer’in kendisini bu mutlu gününde yalnız bırakmayan vefalı dostlarıyla hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

(Fotoğralar için M.Kemal Sallı’ya teşekkür ederiz)

« arasında 2 »

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.