Batı Trakya Türklerinin Dünü Bugünü

31 Aralık 2013

4 Ocak 2014 Cumartesi günü Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, Batı Trakya Türklerinin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve Dosluk-Eşitlik-Barış Partisi Onursal Başkanı Işık Şadık Ahmet, “Batı Trakya Türkleri’nin Dünü Bugünü” başlıklı bir konuşma yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Vakfımız Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Namık Kemal Kurt, Dr. Sadık Ahmet’in ailesinin Batı Trakya Türklerinin davasına sahip çıkmaları konusundaki memnuniyetini ifade edip, Sadık Ahmet’in gerçek bir Türk kahramanı olduğunu belirtti.
Dr. Sadık Ahmet’i tanıtan bir belgesel gösteriminin ardından kürsüye çıkan Işık Sadık Ahmet, Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın Türk Dünyası yolundaki mücadelesini ve bu çerçevede Batı Trakya Türklüğünün davasına da sahip çıkması hususunu dile getirip, Sadık Ahmet ailesinin, Turan Yazgan’ı her zaman saygı, şükran ve rahmetle andığını ifade ederek sözlerine başladı.

Işık Sadık Ahmet, konuşmasının devamında, Batı Trakya Türklüğünün tarihi konumunu ve durumunu dünden bugüne ana hatlarıyla özetleyerek Lozan Barış Antlaşması’nda resmen tescil edilmiş bir azınlık olmalarına rağmen, Türkçe yayın yapan bin televizyon kanallarının olmaması, üniversitelerde Türkçe kürsülerinin bulunmaması, yerleşim yerlerinin Türkçe adlarını yazılı olarak kullanamamaları, bölge yönetimiyle ilgili genelgelerin Türkçesinin çıkarılıp kendilerine verilmemesi, Türkçe dilekçe verememeleri, belediye meclislerindeki konuşmaları Türkçe yapamamaları, kültürel ve ekonomik alanda kendilerini ifade edecek hiçbir kuruluşa sahip olamamaları gibi birçok haklardan mahrum olduklarını belirtti.

Yunanistan’ın Batı Trakya’daki sayıları 150.000 civarında olan bir avuç Türk azınlıktan bu kadar rahatsız olurken Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne kabul edileceğine hiçbir şekilde inanmadığını belirten Işık Sadık Ahmet, konferansını, Yunanistan’ın, Lozan Barış Antlaşması’yla belirlenmiş haklarını, uluslararası hukuk çerçevesinde kendilerine iade etmesi için, başta garantör Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere, ilgili taraflarca her türlü çabanın gösterilmesini isteyerek ve bunun takipçisi olacaklarını vurgulayarak bitirdi.Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.