Basın Bildirisi; 19. Türk Dünyası Şölen Yürüyüşü

01 Haziran 2013

19. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ BÜYÜK COŞKU İLE DEVAM EDİYOR..

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın geleneksel olarak düzenlenmekte olduğu TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ”nin ON DOKUZUNCUSU, Türk Cumhuriyet ve topluluklarından yaklaşık 500’e yakın konuk öğrenci ve 70 refakatçi öğretmenin oluşturduğu 40’a yakın çocuk gurubunun katılımıyla, büyük coşku ile devam ediyor. Bu programın 3 büyük etkinliğinden biri olan Türk Dünyası Şölen Yürüyüşü 500’e yakın konuk öğrenci ve refakatçi öğretmenlerimizin milli giysileri ve bayraklarıyla bando ve ülke müzikleri eşliğinde yapacakları YÜRÜYÜŞ 03.06.2013 PAZARTESİ SAAT 09:30’DA KADIKÖY İHSAN SUNGU İLKÖĞRETİM OKULU’NDAN BAŞLAYACAK VE ALTIYOL İSTİKAMETİNDE TAM BİR ŞENLİK HAVASI İÇİNDE DEVAM EDEREK KADIKÖY İSKELE MEYDANI’NA ULAŞACAKTIR.

KADIKÖY MEYDANI’NDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK KONULACAK, SAYGI DURUŞUNDA BULUNULACAK VE İSTİKLAL MARŞIMIZ OKUNDUKTAN SONRA KONUK GRUPLARIMIZDAN BİR KISMI GÖSTERİLERİNİ SUNACAKTIR.

TÜM HALKIMIZIN KATILIMINI BEKLİYORUZ.

Türk Dünyası Çocukları “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” İçin Bir Araya Geldiler.

Türkiye’den Tuğba Altıntop, Alişan ve Ece Seçkin ve Kazakistan’ın meşhur sanatçılarından Arslanbek Sultanbekov da İstanbul Sarıyer’deki Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda 5 Haziran 2012 Çarşamba günü saat 10.00’da 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni kapsamında bir konser verecekler.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından ilki 1994 yılında düzenlendikten sonra geleneksel hale getirilen Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin 19.’su İstanbul’da gerçekleştirilecek ve pek çok etkinlikle 15 Haziran’a kadar devam edecek. 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın vefatından sonraki ilk şölen olması sebebiyle de ayrı bir önem taşıyor.

19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne Türkiye’nin yanında Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, KKTC, Rusya Federasyonu, Moldova, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Kosova, Makedonya, Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Afganistan’dan da katılım gerçekleştirilecek. Buna ilaveten Türkiye’de adları maalesef fazlaca bilinmeyen ve Rusya Federasyonu içinde özerk cumhuriyetler olan Saha, Şor, Altay,
Dağıstan, Balkar, Nogay, Karaçay, Kumuk, Kalmuk Türklerinin yanında Ukrayna’dan Kırım, Moldova’dan Gagauz Yeri bölgesinden de katılımlar olacak. Şölene Suriye Türkmenlerinin de katılım olması ayrı bir memnuniyet yaratıyor.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan, 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni ile ilgili yaptığı açıklamada “Turan Yazgan Hocamızın çizdiği hedefler doğrultusunda Türk çocuklarının birbirini tanıması, kaynaşması, birbiriyle kucaklaşması, Türklüklerinin ve kardeş olduklarının farkına varmaları, Türklük şuuruna ve gururuna sahip olmaları için başlatılan Türk Dünyası Çocuk Şölenleri devam edecektir. Japon
Denizi kıyısındaki ve Kore’ye komşu Saha Türklerinden Makedonya’ya kadar uzanan büyük Türk coğrafyasının her bölgesinden gelen Türk çocukları geleneksel kıyafetleriyle katılacakları bu şölende çok renkli görüntüler oluşturacaklar. Pek çok çocuk, Türkiye’deki aileler tarafından misafir edilmekte böylece Türk aile geleneği hakkında da fikirsahibi olmakta, aynı kültürün bir parçası olduğunu kavramaktadırlar.
Türk Çocukları için her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem bir konser programı hazırladık.

İstanbul Sarıyer’deki Yusuf Ziya Öniş Stadı’nda gerçekleştireceğimiz konserde Tuğba Altıntop’un yanında Alişan ve Ece Seçkin de sahne alacak. Kazakistan’ın meşhur sanatçılarından Arslanbek Sultanbekov da bir konser verecek.

Uzunca süreden beri olduğu gibi bu yıl da Türk Dünyasından gelen çocuklar arasında Prof. Nevzat Atlığ’ın seçici heyet başkanı olduğu ses yarışması düzenliyoruz.” dedi.

Közhan Yazgan açıklamasında devamla “Türklük şuurunun idraki hem Türkiye’deki Türk çocukları; hem de Türkiye dışından gelen Türk çocukları için önemlidir.

Türklük şuurunun idraki, Türk Birliği’ne giden yolu açacaktır. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın “aklın yolu” olarak çizdiği ilkeler doğrultusunda ‘Türk Birliği’ için çalışmaya devam edecektir.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın yaklaşık bir ay süreyle misafir ettiği bu öğrenciler, Türk Dünyasının Başkenti olan İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini de görme imkanı bulacaklar.

Etiket:

Kategori: 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Comments are closed.