Balkanların Türk-Osmanlı Tarihi

29 Mart 2015

Turan kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, tarih araştırmacısı hekim Doç. Dr. Tuğrul Kihtir, 28 Mart 2015 Cumartesi günü “Balkanların Türk-Osmanlı Tarihi” başlıklı bir konferans verdi.

Konferanstan önce her hafta olduğu gibi TDAV Gençlik Kolları üyesi ve İstanbul Üniversitesi öğrencisi Mehmet İnceTürk hikayeciliğinin önderlerinden ve Dilde Türkçülüğün başta gelen isimlerinden Ömer Seyfettin’i yad eden bir konuşma yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan vakfımızın yurtdışı yükseköğretim koordinatörlerinden Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, balkanlardaki Türk tarihinin çok ilginç olduğunu belirtip, Türklüğün malum yüzyıllarda içine düştüğü fetret ve karanlıklardan aydınlığa yürüyüşü ve kimliğine sahip çıkmasında Balkan Türklüğünün rolü ve önemine vurgu yaptı.

Aslında bir tıp doktoru olan ve Türkiye’nin ve dünyanın saygın eğitim kurumlarında öğrenim görmüş, bu sırada tarihe olan sevgisi ve ilgisiyle Türk tarihi konusunda aşkla şevkle yaptığı araştırmaları makaleler ve kitaplara aktarmış olan Doç. Dr. Tuğrul Kihtir, Türk’ün tarihine, Türkün karakterinin yön verdiğini belirterek konuşmasına başladı. Bu karakterin en önde gelen özelliğinin “adalet” olduğunu dikkat çeken Kihtir, gerçekleşen fetihlerin insan sevgisi, hoşgörü, doğaya saygı, âlime ve ilme değer verme, mazlumun yanında olma ve toplum hayrına imar etme gibi özelliklerin getirisi olduğunu söyledi.

Konferansında, âdeta Genel Türk Tarihinin bir özetini yapan Kihtir, özellikle Oğuz Türklerini Balkanlar’a taşıyan ve orada daim eden dinamiklerin Büyük Selçuklu, Anadolu Selçukluları, Anadolu Türk Beylikleri ve Osmanlı Türkiyesi Dönemlerindeki sosyal genetiklerini tahlil ederek tarihimize daha geniş ve analitik bakmamızı sağladı.

Adım adım gezdiği Balkan coğrafyasındaki Türk Mimarisinin güzel örneklerini yansıda gösterip her birinin Türk tarihi açısından yorumlayan Kihtir, bizlere, bir kez daha Balkanların Türksüz, Türk’ün de Balkanlarsız olamayacağını vurguladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.