BAKIRKÖY MUSİKİ KONSERVATUVARI VAKFI 2019 YILSONU KONSERİ

29 Aralık 2019

2019 yılını, Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 28 Aralık 2019 Cumartesi günü 14.00’te, Türk musikisinin geçmişten geleceğe taşınmasında önemli bir görevi layıkıyla yerine getiren çağdaş kurumlarımızdan Bakırköy Musiki Konservatuvarı Vakfı /BMKV tarafından icra edilen gelenekli Yıl Sonu Konserimizle kapattık.

Türk müziğinde seçkin bir yeri olan ve halen Okan Üniversitesi Konservatuvarı Müdürlüğü görevini yürüten değerli sanatçı Çetin Körükçü’nün idare ettiği ve solist olduğu konsere Müge Hale Çetintürk, Berna Aytar, Kadir Tuncer, Evren Evin korist olarak; Yırmaz Pamukçu/kanun, Hasan Deniz Bilişik/ud, Nalan Çakır/keman, Nilüfer Kıran/rebab, Murat Dağlı/ney ve Aslan Şaşmazer/ritim saz olarak katıldılar.

Çetin Körükçü’nün İstiklal Marşı’mızı okutmasının ardından konserin açılış konuşmasını yapan BKMV Başkanı Hikmet Özkahraman, kendilerinin Türk Dünyası’nın “Dilde, fikirde, işte birliği”ne Türk kültürünün önemli bir dalı/dili olan Türk musikisini yaşatarak hizmet ettiklerini belirterek, bu hizmetlerinin temellerinde büyük yeri olan Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile Prof Dr. Turan Yazgan hocalarımızın yüksek kıymetlerini bir kere daha dile getirip, vurguladı.

Konser, musiki heyetinin takdiminin ardından koronun okuduğu Tabi mustafa Efendi’nin “Gül yüzlülerin şevkine gel nûş edelim mey” şarkısıyla başladı. Daha sonra sırasıyla Çetin Körükçü’nün okuduğu Tanburî Ali Efendi‘nin “Senden bilirim yok bana bir faide ey gül” ve  Selahattin Pınar’ın “Kalbim yine üzgün seni andım da derinden” ; Müge Hâle Çetintürk”ün okuduğu  Şerif İçli’nin “Ezelden âşinânım ben ezelden hem-zebânımsın”, Kadir Tunçer’in okuduğu Timuçin Tanrıkorur’un “Ettiğin cevrini kendime himmet bilirim”, Berna Aytar’ın okuduğu  Azerbaycan şarkısı “Ayrılık /Fikrimden geceler…”, Çetin Körükçü’nün okuduğu Sadettin Kaynak’ın şarkısı “Çıkar yücelerden haber sorarım”, Berna Aytar’ın okuduğu Ali Selimi’ye ait  Azerbaycan türküsü “Ayrılık /Fikrimden geceler…”, Evren Evin’in okuduğu Osman Nihat Akın’ın “Körfezdeki dalgın suya bir bak, göreceksin”, Çetin Körükçü’nün okuduğu Münir Nurettin Selçuk’un “Çepçevre bahar içinde bir yer gördük” şarkılarıyla devam etti.

Konserimiz koronun okuduğu Reşid Behbudov’un sevilen şarkısı “Nazende Sevgilim” ve Üzeyir Hacıbeyli’nin gönüllerimize taht kuran ve hep birlikte okuduğumuz şarkısı “Çırpınırdı Karadeniz”le sona erdi. Tabii ki koro ve dinleyicilerin hep birlikte okuduğu 10 Yıl Marşı’yla taçlandı.

Konserin ardından Turan Yazgan Hocamızın saygıdeğer eşi Gülen Yazgan Hanımefendi ile TDAV Genel Müdürümüz Saadet Yıldırım tarafından tüm sanatçılar çiçek takdimiyle tebrik edildi.

Program TDAV Genel Başkanımız Közhan Yazgan BMKV Başkanı Hikmet Özkahraman başta olmak üzere dinleyicilerimizin sanatçılarımızla hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.