AZERBAYCAN’DA ULUSLARARASI EKONOMİ VE YÖNETİM ALANINDAKİ ARAŞTIRMACILAR BİLİMSEL KONFERANSI

26 Mayıs 2024

Azerbaycan İktisat Fakültesi/ UNEC tarafından düzenlenen ve 39 ülkeden 200 bildiri sunulduğu “VI. Uluslararası Ekonomi ve Yönetim Alanındaki Araştırmacılar Bilimsel Konferansı (İSCEMR), son derece verimli geçti.

Konferansa UNEC’e bağlı Türk Dünyası İktisat Fakültesi /TUDİFAK tarafından düzenlenen “Türk Dünyasında Yeşil ve Döngüsel Ekonomiye Geçiş İçin Bir Yol Haritası ” başlıklı panel damgasını vurdu. Prof. Dr. Hayati Beşirli’nin moderatörlüğü yaptığı panele, Prof. Dr. İlhan Öztürk (Birleşik Arap Emirlikleri), Prof. Dr. Ayfer Gedikli (Türkiye), Prof. Dr. Dinmuhammed Kelesbayev (Kazakistan) ve Doç. Dr. Maria Koçkorbayeva (Kırgızistan) konuşmacı olarak katıldılar. TİKA ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının desteklediği panelde, Türk Dünyası’nda yeşil ekonomi ile ilgili gelişmeleri tartışıldı.

Haydar Aliyev Merkezi’nde gerçekleşen ve büyük ilgi gören panelin açılış konuşması yapan TUDİFAK Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev’in “Ailemiz Türk Dünyasıdır. Biz bu ailenin üyesi olmaktan çok mutluyuz.” sözünü hatırlatarak “Türk dünyası ailesi, köklü maziye, büyük medeniyete, parlak tarihe, 300 milyonluk bir nüfusa, 4,5 Milyon km2 bir coğrafya, 4 trilyon dolarlık satın alma gücüne, 1,7 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip büyük bir ailedir. Türk Devletleri, Asya ile Avrupa kıtasında yer alan Türk Dünyası Coğrafyası aynı zamanda Doğu-Batı arasındaki ticaretin geçiş güzergâhında yer almakta olup, dünyanın jeopolitik kalbinde konumlanmış mümtaz stratejik öneme haiz bir bölgedir” dedi. Türk Dünyası’nın, Türk Devletleri kavramında daha geniş bir kavram olduğunu ve bu kavramın Bağımsız Türk Cumhuriyetleri, Özerk Türk Cumhuriyetleri, Farklı devletlerde yaşayan Türk toplulukları ve Yurt dışında yaşayan Türkleri de kapsadığını ifade eden Yüce, bu çerçeveye biyolojik anlamda Türk olmamakla birlikte kültürel olarak kendilerini Türk gören topluluklar ile Türklerle yoğun bir ilişki içinde olan akraba topluluk ve devletlerin de alınması gerektiği hususuna vurgu yaptı.

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel, Türk Dünyası Bakü İşletme Fakültesi

Comments are closed.