AZERBAYCAN DEVLET ÜNİVERSİTESİS REKTÖRÜ PROF. DR. ADALET MURADOV’DAN KARDEŞLİK VURGUSU

01 Mayıs 2021

Turan Yazgan Hocamızın Sovyetler Birliği dağılmadan önce gidip ilk ilişkileri başlattığı kardeş Azerbaycan’da açtığı Türkiye tarafından kurulan ilk öğretim kurumu olma özelliğini taşıyan Türk Dünyası İktisat Fakültemizin bağlı olduğu Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan’a gönderdiği mektupta, Joe Biden’in yalan ve iftira içeren uğursuz açıklamaları bağlamında Azerbaycan- Türkiye kardeşliğini ve dayanışmasını, şu çok kıymetli düşünce , duygu ve görüşleriyle vurguladı:

“ABD Başkanının, çarpıtma ve yalan üzerine kurulmuş sözde “Ermeni Soykırımı” açıklaması, Azerbaycan halkı tarafından derin bir üzüntü ile karşılandı. Bu yanlış açıklamanın kardeş Türkiye’ye ve bir bütün olarak Türk Dünyası’na zarar vermeyeceğine, bunun aksine Türkiye için daha kesin kararlar almanın ve adım atmanın bir yolu olacağına eminiz. Bugün en üst düzeyde olan Türkiye- Azerbaycan ilişkilerin tarihin bütün sınavlarını başarıyla geçmesi ve modern uluslararası ilişkiler için bir dayanışma örneği haline gelmesi sevindiricidir. Kardeş Türkiye’nin 44 günlük savaşta ve her zaman halkımızın yanında olması ve ülkemizin haklı tutumunu desteklemesi ortak yeni tarihimizin gururlu bir sayfasıdır.
Bir millet iki devlet olarak Türkiye bizim için sadece dost ve müttefik değil, aynı zamanda kardeş ülkedir. UNEC ailesi olarak her zaman kardeş Türkiye ile birlikteyiz ve üniversiteler arasındaki işbirliğini gelecekte de sürdürmeye hazırız.

Size ve bütün Türk halkına barış, mutluluk ve başarılar dileriz.”

Biz de Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak; Türkiyeli kardeşleri olarak Sayın Rektörümüz Adalet Muradov’a, bu gönülden gelen akılcı ifadeleriyle ortaya koyduğu isabetli görüşleri ve geleceğe yönelik işbirliği kararlılığı için en derin şükranlarımızı arz ediyoruz. Sağ olsunlar var olsunlar.

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel

Comments are closed.