Atatürk ve Türk Gençliği

12 Kasım 2017

Türklüğün ve insanlığın dehalarından, Türk İstiklal Savaşı’nın Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türklüğü çağdaş uygarlığa ulaştırmada önderlik etmiş ve güçlü temeller kurmuş olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; sonsuzluğu yürüyüşünün 79. Yılında Türk Dünyası’nda düzenlenen birçok tören ve etkinlikte saygı, minnet ve rahmetle anıldı.

Bu bağlamda, Vakfımız Gençlik Kolları; 11 Kasım 2017 Cumartesi günü 14.00’te, Süleymaniye Kürsümüzde,  üyelerinden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Burcu Rabia Çakı, Marmara Üniversitesi öğrencisi Mehmet Kürşat Yavan ve Gazi Üniversitesi öğrencisi Cansu Dıramalı’nın konuşmacı olduğu “Atatürk ve Türk Gençliği” başlıklı bir konferans düzenledi.

Açılış konuşmasını TDAV Gençlik Kolları Başkanı ve MSGSÜ yüksek lisan öğrencisi Ali Onur Kara’nın yaptığı konferansta, Mehmet Kürşat Yavan; Atatürk bağlamındaki tarihimizi genel açıdan değerlendirirken, Burcu Rabia Çakı; Atatürk dönemi Osmanlı Türkiyesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadî durumu ve atılımlarını ortaya koydu. Cansu Dramalı ise Atatürk Dönemi eğitimimiz ve Atatürk’ün akılcı ve çağdaş eğitim konusundaki gayretlerini ve başarılarını ortaya koymanın yanı sıra Atatürk’ten sonraki millîlikten ve akılcılıktan uzak eğitim politikaları ve uygulamalarının, bugün Türkiye’yi işaret edilen hedeflerin çok gerisinde bıraktığına özellikle dikkat çekti.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.