ATATÜRK VE KIBRIS TÜRKLÜĞÜ

13 Kasım 2023

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü etkinliklerimize 11 Kasım 2023 Cumartesi günü 14.00’te, Dr. Yasin Cemal Galata’nın Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. Yılı bağlamında verdiği “Atatürk ve Kıbrıs Türklüğü” başlıklı konferansımızla devam ettik.

Konferansın başında Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 2005’te Süleymaniye Kürsümüzde vermiş olduğu bir konferanstan bir bölümü yansı aracılığıyla izledik ve o büyük önderin dünden yarına Türklük, Türkiye, Kıbrıs Türlüğü konularındaki görüşlerinin ne kadar yerinde olduğunu bir kere daha anladık ve Sayın Denktaş’ı bir kere daha sevgi, saygı ve özlemle andık.

Dr. Yasin Cemal Galata konuşmasına son onlu yıllarda Kıbrıs Türklüğü-Türkiye ilişkileriyle ilgili kısa bir değerlendirme yaparak başladı. Galata, Annan Planı sürecinde Rauf Denktaş ve Kıbrıs Türklerine karşı bazı kesimler tarafından ötekileştirme yapıldığını ve hiç de hoş olmayan tavırlar sergilendiğini, fakat Türkiye halkının Türkçe bir bakış açısı ve halk bilgeliğiyle Kıbrıslı kardeşlerinin her zaman yanında olduğunu, ki daha sonraki süreçte adı geçenlerin bu yanlışlarından dönüp Kıbrıs’ın ve Kıbrıs Türklüğünün önemini anlayıp o yönde siyaset yapmak mecburiyetinde kaldıklarını, bunun da iyi bir gelişme olduğunu söyledi.

Konferansının ilerleyen aşamalarında Yasin Cemal Galata Atatürk’ün Türklük ve Türk Dünyası siyasetinin Kıbrıs Türklüğü özelinde ne gibi gelişmelerle devam ettiğini; Türkiye Cumhuriyeti’yle eş zamanlı yaşanan yıllarda Kıbrıs Türklüğünün de aslında İlkin Türk alfabesi olan Latin abecesine geçişten tutun, çağdaş hukuku benimseme, millî değerlere sahip çıkma, Atatürk İlkelerini benimseme gibi hemen her alanda birçok örneklerle ortaya koydu. Galata, bu bilgileri verirken Kıbrıs Türk basının 30’lu, 40’lı yıllarından başlayarak devam eden elli yıllık süreçteki taramalarından elde ettiği haber ve değerlendirme sonuçlarını yansıya vererek ve vurgulu kısımlarından alıntıları bizlerle paylaşarak konuşmasını kıymetlendirdi. Kıbrıs Türklüğünün Yüce Önder Atatürk’e verdikleri değeri, Kıbrıs’a, gördükçe hatırlamak ve ilham almak için diktikleri Atatürk anıtlarıyla da açık bir şekilde ortaya koyduklarını belirten Galata, onların, Atatürk’ün Türk milletine açtığı millileşmek ve çağdaş uygarlık yolunda yürüme siyasetinin, Kıbrıs Türklüğünün de varlığı, dirliği ve geleceğinin reçetesi olduğunu çok iyi bildiklerini söyledi.

Dr. Galata, konuşmasını; Kıbrıs Türklüğü ve Atatürk her daim iç içe olmuş, Atatürk’ün dikkati her zaman Kıbrıs Türklüğü üzerinde olmuş, Atatürk İlke ve İnkılâpları Kıbrıs’ta yaşanmış ve yaşatılmış, Atatürk’ün ebediyete yürümesinden sonra da Türkiye yöneticileri Kıbrıs Türklüğüyle ilgilenmiş, meselelerine sahip çıkmıştır, bundan sonra da bu durum daha da güçlü bir şekilde davam edecektir,  bunun dışındaki yaklaşımlar Türk devlet aklı tarafından dün olduğu gibi bundan sonra da bertaraf edilecektir vurgularıyla tamamladı.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.