Askeri Öğrenci Mustafa Kemal’den Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e

11 Kasım 2018

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımıza 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 14:00’te, 29 Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zekeriya Türkmen’in, “Askeri Öğrenci Mustafa Kemal’den Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e” başlıklı konferansıyla devam ettik.

Kendisi de bir asker öğretmen olan ve Ataürk’ün mesleğini Kuleli Askeri Lisesi’nden başlayarak Harp Okulları ile Harp Akademilerinde albaylık rütbesi dâhil devam ettiren ve Atatürk’le ilgili birçok araştırmalara imza atan Dr. Zekeriya Türkmen, bizleri, eşzamanlı olarak Anıtkabir başta olmak üzere Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili birçok müze ve benzeri oluşumlarda etkin görevlerde bulunmanın da zengin birikimiyle aydınlattı.

Türkmen, bir askerî ve siyasi deha olarak her bir rütbesini cephelerdeki üstün başarısıyla takan Atatürk’ü, derecelerle ilerleyen son derece başarılı askeri öğrencilikten itibaren, Mareşalliğe kadar götüren süreci, hiçbir şüpheye imkân bırakmayan somut örnekleriyle ortaya koyarak, onun Türk milletinin neden olmazsa olmazı olduğunu, bir kere daha gözler önüne serdi.

Türkmen; vatanseverlik, ülkücülük, mantıklılık, çok cephelilik, ümitsizliğe yer vermemek, yaratıcı zihniyet, ileri görüşlülük, hakikati arama gücü, yönetcilik ve akıl/bilimden yana olması gibi birçok önemli özelliği şahsında toplayan Mutafa Kemal Atatürk’ün, tüm gücünü ve hayatını, mensubu olmakla gurur duyduğu Türk milletinin varlığı ve çağdaşlığı yolunda harcadığını söyledi.

Önderliğiyle milletini maddi ve manevi kölelikten kurtaran Atatürk’ün, bizlere “en büyük eserim” dediği, temeli Türk kahramanlığı ve demokrasi olan Türkiye Cumhuriyeti’ni hediye ettiğini belirten Türkmen, onun bir Başöğretmen olarak Cumhuriyet’i çağdaşlık yarışında temsil edecek genç nesillerin eğitilmesi hususuna son derece önem verdiğini ve Cumhuriyet’i, millî benliğini farkında olan, akılcı Türk gençliğine emanet ettiğini söyledi.

Zekeriya Türkmen hocamızın mükemmel konuşmasıyla, Atatürk’ü sevenlerin ne kadar Türk, onu sevmeyip düşmanlık edenlerin de, ne kadar gafil Türk veya Türk düşmanı olduklarını bir kere daha anladık.

İlgiyle dinlenen konuşmasının sonunda dinleyicilerinden yöneltilen soruları cevaplayan Zekeriya Türkmen’e, Ön-Türkler ve Türklerin genetik kodlarıyla ilgili araştırmalarıyla dikkat çeken Fethiye Erdemgil de Savaşın ve Barışın Ustaları adlı kitabını hediye etti.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.