7. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLMLER FESTİVALİ GALASI VE ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

14 Ekim 2022

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı tarafından düzenlenen T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin desteklediği Devlet Kuruluşları, Üniversiteler, Meslek Örgütleri, Sivil toplum örgütleri, TRT Avaz, Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Medya teşkilatlarının proje ortaklığındaki 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni 13 Ekim 2022 Perşembe günü 14:00’te Haliç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yoğun ve nitelikli bir katılımla gerçekleştirildi.

Vakfımızın kurucusu, Türk Dünyası’nın bilge öncüsü ve tüm ömrünü Türklük yolunda harcayan Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamıza armağan edilen 7. Türk Dünyası Belgesel Filmler Festivali’nin Galası ve Ödül Töreni, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir ve Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Programda 2022 yılı Türk Dünyası Yaşam Boyu Onur ödülü Azerbaycanlı Büyük yönetmen, yapımcı, oyuncu Oktay Mir Gasım’a takdim edildi.

“Jüri Özel Ödülleri”, “En İyi Üç Öğrenci Belgesel Film Ödülleri”,  “Profesyonel En İyi Üç Film Ödülleri”  takdimiyle  ve eş zamanlı olarak bu filmlerin fragman gösterileriyle devam eden, ödül veren ve alanların Türk Dünyası, filmcilik ve basın özgürlüğü konusunda önemli mesajlar dile getirdikleri tören,  emeği geçenlere teşekkür plaketleri verilmesiyle sona erdi.

Turan Yazgan Hocamızın özgün bir tanıtım videosunun da yayınlandığı törende, Genel Başkanımız Közhan Yazgan, “Turan Yazgan Adına Onur Ödülü”ne layık görülen “Baharsiz Umr” filminin yönetmeni Şakir Kuzibayoğlu Halikov’a ödülünü takdim etti.

Finale kalan ve ödül alan filmlerin ilk gösterimleri Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Üyesi Anadolu Gazetecileri ve Spor Yazarları Derneği koordinesinde Bursa Osmangazi Belediyesi, Bursa Yıldırım Belediyesi ve Mudanya Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak.

Filmlerin sonraki gösterimleri Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Makedonya, Macaristan, Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Osmaniye ve son olarak Hain Fetö terör örgütünün ihtilal girişiminde şehit düşen Ömer Halisdemir nezdinde tüm şehitlerimiz anısına Niğde’de yapılacak.

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel, Ödül, Prof. Dr. Turan Yazgan

Comments are closed.