20 Yanvar Şehitleri Işığında Şehitlik ve Bağımsızlık Kavramları

27 Ocak 2019

Vakfımızın Süleymaniye Kürsüsünün 26 Ocak 2018’deki konuğu Azerbaycanlı gazeteci-yazar Dr. Mayis Alizade, 20 Ocak 1990’da Sovyet ordusunun yüzlerce Azerbaycan Türkünün kanını dökerek Bakü’yü işgal etmesinin 29. Yıldönümünü münasebetiyle “20 Yanvar Şehitleri Işığında Şehitlik ve Bağımsızlık Kavramları” başlıklı bir konuşma yaptı.

“Şehitlik” konusunun İslam dinindeki yeri ve konunun klasik edebiyatta işleniş şekillerine ilişkin örnekler veren Mayis Alizade “şehitlik, özgürlük, millet ve hürriyet” kavramlarının Azerbaycan edebiyatında ilk kez 20.yüzyılın başlarında Mirza Ali Ekber Sabir tarafından işlendiğine atıfta bulundu.

15 Eylül 1918’de Bakü’nün işgalden kurtuluşunun Nuri Paşa kumandanlığındaki Kafkas İslam Ordusu tarafından gerçekleştirildiğini anımsatan Dr. Alizade, bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade’nin 15 Eylül 1919’da yazdığı ve Kafkas İslam Ordusu saflarında şehit düşen Türk askerlerini konu olan makalesinden aldığı takdir dolu ifadeleri okuyarak bu gerçeği pekiştirdi.

 20 Ocak 1990 tarihinin Azerbaycan ve Türkiye için önemine ışık tutan Dr. Alizade, 20 Ocak’ın, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sınırları kaldırarak bizi bir birimize daha fazla kenetlediğini vurguladı. Alizade,  Bakü’deki 20 Ocak Şehitliği ile Kafkas İslam Ordusu’nun hatırası Türk Şehitliği’nin yan yana bulunmasının bunun yüksek derecede anlamlı bir somut göstergesi olduğunu ifade etti.

Konferans sonunda kürsüye arz ettiğimiz Azerbaycan İstanbul Konsolosu Yadullah Paşayev de, Azerbaycan’ın varlığı ve bağımsızlığı konularını dile getirmedeki hassasiyetlerimiz bağlamında vakfımıza teşekkürlerini ifade etti. Paşayev, konferansın ana teması olan şehitlik ve bağımsızlık özelinde Kur’an’ın “Şehitlerin Allah katında diri olduklarına” dair ifadesinin de altını çizerek, şehitlerimize çok şey borçlu olduğumuzu; bu manada, uğruna şehit oldukları değerleri korumak ve yüceltmek için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini söyledi.

Konferansımız Prof. Dr. Metin Karaörs ile Dr. Yusuf Gedikli’nin konu bağlamındaki katkıları ve Alizade’nin dinleyicilerinden gelen soruları cevaplamasıyla sona erdi.

Etiket:

Kategori: Genel, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.