19. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ BAŞLADI

27 Eylül 2021

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından, Türk Dünyası’nın nitelikli bilim insanlarını ve devlet büyüklerini bir araya getirip sosyal bilimler alanında bilgi, fikir, görüş paylaşımı sağlayarak Türk Dünyası’nın problemlerine çözüm üretmek, çağdaş geleceğine ışık tutmak amacıyla düzenlenen  kongrenin 19.su, 27 Eylül 2021’de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de  başladı.

Sakarya Üniversitesi’nin koordinatörlüğü ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kongrenin açılışında söz alan Rektör Prof. Dr. Adalet Muradov, küreselleşen dünyanın ortaya çıkardığı talepler doğrultusunda gereken adımların atılmaması durumunda Batı dünyasına ayak uydurmanın daha zorlaşacağına dikkat çekerek, ”Gayrisafi milli hasılanın üçte birinin Şark ülkelerinde üretilmesine rağmen ABD ve Avrupa’daki etkili dergilerdeki yazıların %90’ının yine Batı ülkelerinin bilim adamları tarafından kaleme alındığını ve yayın kurulu üyelerinin %90’nın yine Batılı ülkelerden olduğunu görmekteyiz. Bu gerçeği değiştirmek için Türk Dünyası arasındaki ilişkilerin mümkün mertebe güçlendirilmesinin kaçınılmaz duruma geldiğini görmemiz gerekir” diye konuşmasını sürdüren Rektör Prof. Dr. Adalet Muradov, TDAV ile örnek ilişkilerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı. 

Kongre’nin açılışında konuşan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan,1980 yılında kurulmuş Vakfın amaçlarının gerçekleştirilmesi yolunda Kurucu Başkan merhum Prof. Dr. Turan Yazgan’ın belirlediği hedefler doğrultusunda ve aynı kararlılıkla çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. ”Bizim ülkümüz bellidir; bundan sonraki kararlılığımızdan da kimsenin kuşkusu olmaması gerekir. Dünyanın hızla değişen koşulları bizleri de hızlı adımlar atmaya zorluyor, işbirliğimizin alanlarını genişletirken daha kararlı olmamız gerekmektedir” diye konuşmasını sürdüren TDAV Başkanı Közhan Yazgan, işbirliğinde düşünce ve eylem merkezi olarak her göreve hazır olacaklarını belirtti.

Kongre’nin açılış oturumuna katılan TC Bakü Büyükelçisi adına katılan Büyükelçilik Müşaviri Barış Saygın , ‘’Halklarımız arasında birlik ve beraberliğin gelişmesi için her alanda çalışıyoruz. Biz Azerbaycan ile sadece belirli alanlarda değil tüm alanlarda ortak adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış oturumunda konuşan ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Mehmet Emin Resulzade’nin ‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’ sözlerini hatırlatarak topraklarını Ermeni işgalinden kurtaran Azerbaycan’ın zaferini kutlayarak kardeş ülkeler arasındaki bağların güçlendirilmesi bakımından eğitimin önemine değindi. Prof. Dr. Aygün, ÖSYM olarak Türk Dünyası’yla işbirliğini geliştirmek için somut projeler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bişkek’teki Türk-Kırgız Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan,  Manas Üniversitesi’nde ‘Türk Dünyası’nda Dijital Vatandaşlık Projesi’ başlattıklarını, bu projeye şu anda altı ülkeden seksen üniversitenin destek olduğunu, ifade ederek, Türk Dünyası’nın çağdaş şekillenmesinde üniversitelere büyük görev düştüğüne vurgu yaptı. 

19.cu Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nin açılışında konuşan Kazakistan’daki Miras Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolat Mırzaliyev ‘’Türk ülkelerinin ortak tarih ve sosyoloji kitaplarının kaleme alınması için yeni bir tarih felsefesine gereksinim duyulduğunu’’ ifade etti. Prof. Dr. Mırzaliyev bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de TDAV ile ilişkileri tüm ciddiyetiyle sürdüreceklerini vurguladı.

Kongre’nin açılışında söz alan TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan “Karabağ Zaferi’nin sadece Azerbaycan için değil Türk Dünyasının birleşmesi yolunda da bir zafer olduğunu” belirterek kazanımların da kayıpların da ortak olduğuna dikkat çekti.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın Bakü’de organize ettiği 19. Sosyal Bilimler Kongresi’nin açılışına katılan Makedonya’daki Uluslararası Vizyon Türk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, ‘’Karabağ Zaferi’nin ekonomiden ziyade siyasete etkisi çok büyüktür; bu zaferi sadece Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin değil aynı zamanda Kuzey Makedonya’nın, Balkanların ve tüm Türk Dünyası’nın zaferi olarak görüyoruz ve artık göğsümüz kabararak dolaşıyoruz. Bundan sonra Azerbaycan hiçbir zaman  Karabağ’sız olmasın’’ diye görüş ortaya koydu.

 Açılış oturumundan önce kurum temsilcileri ve akademisyenler 27 Eylül 2020’de Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı ve 2895 şehit verdiği harekatın yıl dönümü dolayısıyla, bu harekatta hayatını vermiş öğrenci ve mezun şehitlerinin anısına Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nce yaptırılan anıta çelenk koyup saygı duruşunda bulundular.

Türk Dünyası’ndan 25 üniversite ve kurumun ortak olduğu 19. Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi, üç gün boyunca 120 bildirinin sunulacağı çevrimiçi oturumlarla devam edecek ve 29 Eylül’de yapılacak kapanış oturumuyla sona erecektir.

TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI

Etiket:

Kategori: Genel, Sosyal Bilimler Kongresi

Comments are closed.