10. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması

08 Haziran 2013

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın geleneksel olarak düzenlenmekte olduğu TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ’nin ONDOKUZUNCUSU, Türk Cumhuriyet ve topluluklarından yaklaşık 550’ye yakın konuk öğrenci ve 70 refakatçi öğretmenin oluşturduğu 40’a yakın çocuk gurubunun katılımıyla, finale ulaştı.

19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin son etkinliği olan ’10. TÜRK DÜNYASI ÇOCUKLARI SES YARIŞMASI’ 06.06.2013 Perşembe günü saat 20: 00’ de Türk Cumhuriyet ve topluluklarının yaşadığı coğrafyamızın her bölgesinden gelen öğrenci gurupları arasından seçilmiş çocuklarımızın katılımıyla, İBB FATİH ALİ EMİRİ KÜLTÜR MERKEZİ KONFERANS SALONU’nda gerçekleştirildi.

Büyük bir coşku ve heyecanın hakim olduğu yarışmanın jüri başkanlığını İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı emekli hocalarından devlet sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Jüri üyeliklerini ise yine İTÜ Devlet Türk Musikisi Devlet Konservatuarı hocalarından, Yard. Doç. D. Sinem Özdemir, Yard. Doç. Ayşegül Kostak Toksoy, Öğr. Gör. Fidan Kurt ve TRT İstanbul Televizyonu Yapımcı Yönetmeni Bünyamin Aksungur yaptı.

Dokuz yarışmacının kıyasıya yarıştığı finalde, Irak/Kerkük’ten, Ahmet Felah Birinci, Kosova’dan: Fiyona Hüseni İkinci, Kırgızistan/Bişkek’ten Kayrat Koşaliyev üçüncü oldular.

Ayrıca, konuk Sanatçılarımız, Nogay Türkeri’nden Arslanbek Sultanbekov ve TRT Radyo Sanatçısı Sabahat Aslan’ konserleri ile yer yerinden oynadı.

Etiket:

Kategori: 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Comments are closed.