12. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresini Kazan’da Gerçekleştirdik

09 Eylül 2014

Vakfımızın önemli ve sürekli faaliyetlerinden olan Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nin 12.sini, 3-4 Eylül 2014 tarihlerinde Türk Dünyası’nın en köklü kültür ve bilim şehirlerinden, Tataristan’ın başkenti Kazan’da, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, Kırgızistan İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi ve TÜRKSOY’la birlikte, Kazan Federal Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdik.

Kongrenin açılışına katılan Tataristan Millî Meclis Başkan Yardımcısı Rimma Ratnikova, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan, Kazan Federal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Lenar Latipov, Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Emin Kuru, Kongre Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, Kazakistan Türk Akademisi’nden Timur Kozirev, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Elşan Bagırzade, Kongre Danışmanı Prof. Dr. Recai Coşkun ve Kazan Federal Üniversitesi Tarih, Uluslararası İlişkiler ve Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ramil Hayrutdinov kongrenin mana ve önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı ve “Türk Dünyasında Kültürel ve Ekonomik İşbirliği” başlığı altında gerçekleşen kongrede, türlü konularda 194 bildiri sunuldu.

Kongremize katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi ve TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan da kapanışta bir değerlendirme konuşması yaptı.

Kongre heyetimiz, kongrenin düzenlenmesinde desteklerini esirgemeyen Kazan Başkonsolosluğumuza nezaket ziyaretinde bulundular.

Kongreyi izleme ve İdil Bölgesi’ni tanıma maksatlı düzenlediğimiz gezi topluluğumuzla, başta Kazan olmak üzere, tarihî Bulgar Şehri, Sviyajsk Adası ve Çuvaşistan’ın başkenti Çubaşkar / Çubuksarı’da birbirinden güzel tarihî, kültürel ve doğal yerleri gezip zengin izlenimler edindik. Özellikle Çubuksarı’da bizi karşılayan Türk Dünyası Kültür Merkezimizin müdürlüğünü yapmış şair-yazar İlya İvanov, şair dostumuz Albina Yuratu ve 20. Türk Dünyası Çocuk Şölenimizde ağırladığımız dostlarımızın konukseverlikleri ve sıcak ilgileri bizleri son derece mutlu etti.

« arasında 2 »

 

Etiket:

Kategori: Sosyal Bilimler Kongresi

Comments are closed.