Yenigün/Nevruz/Ergenekon’dan Çıkışımızın 4656. Yıldönümünü Coşkuyla Kutladık

21 Mart 2019

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Zeytinburnu Belediyesi ve Kültür AŞ tertibiyle, 21 Mart 2019 Perşembe günü saat 9:30’da İBB Topkapı Kültür Parkı Türk Dünyası Kültür Mahalllesi’nde, Vakıf olarak bizim de içinde etkin bir şekilde bulunduğumuz “Yenigün/Nevruz / Ergenekon’dan Çıkışımızın 4656. Yıldönümü Bayramını” kutladık.

İstanbul halkı Nevruz alanına toplanırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, Türk’ün kahramanlık ve özgürlük tutkusunu doruğa çıkaran marşlar çalarak gönüllere coşku ve güven doldurdu. Yine atalarımızın ruhunu saygıyla anıp mehter eşliğinde gür bir ahenkle İstiklal Marşımızı okuduk.

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İstanbul Merkez Komutanı Tuğgeneral Sadettin Alp Ergin ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programın açılış konuşmasını İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz yaptı. Yılmaz, Ergenekon-Nevruz’un önemini, “Dünyada her şeyiniz olabilir, her şey de olabilirsiniz ama kültürünüz yoksa siz siz değilsiniz. Nevruz da tarihin derinliklerinden kopup gelen, sadece şehrimizde ya da ülkemizde değil, geniş bir coğrafi bölgede, Balkanlar’dan Türkistan coğrafyasına varıncaya kadar, aynı anda, saatte, aynı duygu ve heyecanla kutlanan bir şölendir. Bunları yaşamak ve varlığını sürdürmek hepimizin temelidir. Nevruz bir örf, gelenek, adet, neşe, sevinç ve mutluluktur. Nevruz sizin yüreğinizde, gönlünüzde ve ikliminizde yanan aşk, sevda, gönül, duygu, millet ateşidir. Ateşiniz her daim gür, coşkun olsun hiç sönmesin.” sözleriyle vurguladı.

Programın ilerleyen dakikalarında, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Halk Oyunları Topluluğu, Kırgız halk oyunu “Ak Kuu”yla; Türkmenistan’dan katılan grup da Türkmenistan halk oyunu “Kuş Tepti”yle bizlere Türk’ün Yenigün’ü kutlama zevkini yaşattılar.

Daha sonra sahne alan Türk halk müziğinin sevilen sesi Esat Kabaklı birbirinden güzel millî kahramanlık türküleriyle gönlümüzü dalgalandırıp bizi serhatten serhate uçurdu.

Program, törene katılan erkânın Ergenekon’dan çıkışımızın anızına bağımsızlığı temsil eden ateşte kızdırılmış demir dövmeleri; Türk’ün oyun ruhunu yaşamak için al, yeşil, sarı, pembe türlü renklere boyanmış yumurtaları tokuşturma geleneğini yaşamaları ve Türk Dünyası Mahallesi’ndeki Türk devlet ve topluluklarının konsolosluklarının müze evlerini ziyaretler ve buralarda yapılan ikramlarla devam etti.

Her zamanki gibi TDAV Gençlik Kolları’mızın Türk giyimli ve bayraklı tören kıtası ile Türk gelenek ve kültürünü yaşatan Nevruz masamızla, programın renkli ve coşkulu geçmesine büyük katkı sunduk.

Bahar sevincimiz ve bağımsızlık sevdamızın artarak devam etmesi dileğimizle Türk milletinin bu büyük ve tek ortak bayramını tüm iyi dileklerimizle kutluyoruz.

« arasında 3 »

Etiket:

Kategori: Genel, Nevruz

Comments are closed.