Ergenekon’dan Çıkışımızın 4653. Yıldönümünü / Nevruz Bayramını Kutladık

20 Mart 2016

19 Mart 2016 Cumartesi günü 14:00’te, İ. Ü. İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda “Yeni Gün / Nevruz / Ergenekon’dan Çıkışımızın 4653. Yılı”nı kutladık.

Bilindiği gibi Türkiye’de kutlanması körelmiş bu büyük Türk bayramını, Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın kurduğu Türk dünyası Araştırmaları Vakfı Gençlik Kolları, 1990’lı yılların başında Valiliğimizin himayesinde, İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda o zamanki Eminönü Belediyesi işbirliğiyle yaktığı Ergenekon-Nevruz ateşiyle canlandırmıştır. Devletimizin yıllarca süren gafletini bırakarak sahip çıktığı ve bölücülerce kirletilmesine izin vermediği bu büyük bayramımız, Türk insanının öz mayasındaki uykusundan uyanarak her Yeni Gün’de yurdumuzun dört bir köşesinde yaktığı birlik, dirlik ve bereket ateşiyle erittiği karların altındaki topraktan öbek öbek çiçek açmaya başlamıştır.

Porogramımız, Türk büyüklerine ve şehitlerimize saygı duşunun ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından eğitimci-yazar Dr. Sakin Öner yeni yılın milletimize ve tüm insanlığa kutlu olması dileğiyle yaptığı Dede Korkut’umuzun / Korkut Ata’mızın duasıyla gönlümüze huzur ve ümit doldurdu. Turan Hocamızın demir dövmesinin yansıdan gösterilmesi, kutlamaya katılanlarca coşkuyla alkışlandı. Daha sonra kürsüye çıkan Prof. Dr. Metin Karaörs, “Türk Dünyası’nda Nevruz Kültürü” konulu sohbetiyle bilenleri bilmeyenleri Nevruz/Ergenekon konusunda bir kere daha aydınlattı.

Kutlamamızın ilerleyen saatlerinde Dr. Nermin Gültek’in yönetiminde sahne alan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Müzik Topluluğu, muhteşem bir “Türk Dünyası’ndan Sesler” Nevruz Özel Konseri verdi. Konserde seslendirilen “Türkistan”, “Anayurt”, “Alıp Kil Mina Yazgı”, “Jıldızım”, “Harmaymız Asla”, “Altun Hızmav Mülâyim”, “Hesret Şarkısı”, “Çırpınırdı Karadeniz”, “Tarla Gızları”, “”Vardar Ovası”, “Uyan Ey Gözlerim”, “Rüzgar Uyumuş, Ay Dalıyor” “ Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın”, “Bir Ataş Ver Cıgaramı Yakayım”, “Çanakkale Türküsü”, “Benden Selam Olsun”, “Ey Şanlı Ordu”, “Ordumuz Etti Yemin”, “Ceddin Deden” den oluşan Türk Dünyası türkü, şarkı ve marşları bizleri yas ile sevincimizin yıkıştığı duygularımızın çağlayıp aktığı bir âleme götürdü.

Konserden sonra Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan ve Genel Müdürümüz Saadet Pınar Yıldırım, kutlamada emeği geçen herkese şükranlarımızı ifade edip, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Müzik Topluluğunda yıllarca özveriyle çalışmalar yapan Yönetmen Dr. Nermin Gültek ve arkadaşları Erdem Özkıvanç, Oytun Uçar, Özata Ayan, Gökalp Yüzlüer, Halit Çömlekçioğlu, Arzu Kopuz Çelik, Emrullah Şengüller, Yusuf Akgün, Ali Salih Köse, Sabri Enis Gençoğlu, Gökhan Filruzi; Arzu Saylan, Dilek Konak, Fatma Neslihan Karabacak, Güngör Ergen, Nazan Polat, Rahime Çelik, Sibel Yavuz Korman; Emin Cihat Hırçın, İsmail Hakkı Balcı, Mustafa Özoruç, Oğuz Aydın, Ömer Süvari ve Ramazan Yakar’a vakfımızın teşekkür belgelerini takdim ettiler.

Programımız, kutlamaya katılan erkânın Ergenekon’dan Çıkışımızı canlandırmak maksadıyla demir dövmesi, Yeni Gün geleneği yumurta tokuşturulması; milli değerlerimizden çizgiler yansıtan, diriliş ve bereketi sergileyen Nevruz masamızın görülmesi, ikram ve dost sohbetleriyle sona erdi.

Bir kutlamayı daha gerçekleştirirken, ruhumuzu ve zihnimizi aydınlatan Sakin Öner ve Metin Karaörs hocalarımıza, İ. Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanlığımıza; vakfımız çalışanlarına, Gençlik Kollarımıza, Kadın Kollarımıza, katılımlarıyla destek olan Türk Dünyası ülkümüze paydaş kuruluş temsilcilerine, dostlarımıza ve değerli basın-yayın mensuplarına teşekkür ediyoruz.

Türk Dünyası’nın Yeni Günü / Nevruz / Ergenekon’dan Çıkışımızın 4653. Yılı Kutlu olsun !

« arasında 2 »

Etiket:

Kategori: Nevruz

Comments are closed.