Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programı 2015

19 Kasım 2015

Türk Dünyası’nın büyük fikir ve dava adamı Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın sonsuzluğa yürüyüşünün 3. yıldönümü münasebetiyle 28 Kasım 2015 Cumartesi günü 14:00’te, İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılım ve büyük bir coşkuyla “Anma Programı ve ‘Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü’ Verilmesi Töreni”ni gerçekleştirdik.

İBB Kültür Daire Başkanlığı-Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün desteğiyle gerçekleştirdiğimiz ve Türk Dünyası’nın değişik ülkelerinden birçok önemli konuğun katıldığı programımız “Fotoğraflarla Turan Yazgan Sergisi” açılışı ve ikramla başladı.

Programın başında İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve Vakıf Genel Başkanımız Közhan Yazgan birer açılış konuşması yaptılar. Ardından kürsüye gelen Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev Turan Yazgan Hocamızın hizmetlerini takdir eden bir konuşma yapıp Hocamız adına Gülen Yazgan Hanımefendiye “Kazakistan-Türkiye Dostluk Madalyası” takdim etti.

Türk Dünyası’ndan gelen Turan Yazgan dostları; TBMM Üyesi İstanbul Milletvekili Ekmelettin İhsanoğlu, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Renat Muhammedi, Azerbaycanlı şair-yazar, devlet adamı Sabir Rüstemhanlı, Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi Başkanı Erdoğan Saraç ve Dünya Türkleri Asamblesi Başkanı Ermentay Sultanmurat, Kazakistan Kızılorda Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kılıçbay Bisenov, Çuvaşistan-Çubuksarı Türk Dünyası Kültür Merkezi Başkanı şair-yazar İlya İvanov, Hocamızın fikir ve hizmetlerini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

Programın ilerleyen saatlerinde Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Müzik Topluluğu, şefleri Dr. Nermin Gültek’in yönetiminde muhteşem bir “Türk Dünyası’ndan Sesler” Vefa Konseri icra ettiler.

Agâh Oktay Güner’in oturum başkanlığında yapılan “Anılarla Turan Yazgan Paneli”ne katılan konuşmacılar Prof. Dr. Ahmet Yörük, Prof. Dr. Salih Aynural, Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı yakın dostu, öğrencisi oldukları Turan Hocamızı bir kere daha kafamızda ve gönlümüzde canlandırdılar.

TDAV Gençlik Kolları üyesi Rumeysa Ulakçı’nın, bu yıl “Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü”ne layık görülen Kazakistan’ın tanınmış şair, yazar ve devlet adamı Olcas Süleyman’ı tanıtan konuşmasının ardından sahneye davet edilen Olcas Süleyman’a ödülünü, Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan ile geçen yıl aynı ödülü alan Macar-Turan Vakfı Başkanı Andras Zsolt Biro takdim ettiler.

Program, Olcas Süleyman ve Andras Biro’nun Turan Yazgan Hocamızı bir kere daha saygıyla anan konuşmalarının ardından, katılımcıların anı fotoğrafı çekimleriyle sona erdi.

« arasında 2 »

Etiket:

Kategori: Prof. Dr. Turan Yazgan

Comments are closed.