22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni

05 Şubat 2017

« arasında 5 »

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, İstanbul’da, 40 civarında grubun katılımıyla 21 – 27 Mayıs 2017 tarihleri arasında “22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’’ni düzenleyeceğiz.

ANAYURT ŞARKISI (İndirmek için sağ tıklayıp farklı kayıt edin.)

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle dünya çocukları için düzenlenen Şenliğe, yalnız Birleşmiş Milletler Teşkilatına üye devletlerin çocukları davet edilmekteydi. Ancak, Tatar, Çuvaş, Baş¬kurt, Kırım, Gagauz, Sibir, Tuva, Saka, Hakas, Altay, Şor, Teleüt, Karaçay, Kumuk, Balkar, Nogay, Doğu Türkistan Türklerinden temsilci çocukların katılamadıklarını müşahede ettik.

Bu diyarlarda yaşayan Türk çocuklarının birbiri ile tanışması, kaynaşması ve ileriye yöne-lik dostlukların kurulması amacıyla Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (TDAV) olarak “Türk Dünyası Çocuk Şöleni”ni düzenlemeye başladık.

Mayıs 1995’te küçük çapta bir katılımla başlattığımız Türk Dünyası Çocuk Şölenlerini, ikincisinden başlayarak bütün Türk Cumhuriyet ve Topluluklarını kapsayacak şekilde düzenliyoruz.

Amacımız

Şölende, Türk Cumhuriyet ve topluluklarında yaşayan Türk çocuklarının Türkiye’yi tanımaları, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan kardeşleriyle bir araya gelmeleri, dostluklar edinmeleri, kardeşlik bağlarının güçlendirmeleri, kültürel alışveriş ve Türk dünyasının her yerindeki aile­lerin bu vesile ile dost olmaları ve birbirlerini tanıma arzusu ile teçhiz edilmeleri esas gayeyi teşkil ediyor. Bu bağlamda;

 • Çocuklar birbirlerini ve dolayısıyla Türk Dünyası’nı tanıyorlar,
 • Türk ailesini tanıyarak kendi aile yapılarıyla mukayese imkânı buluyorlar,
 • Türkiye’deki eğitim sistemini, okul ve öğretmenleri tanıma imkânı buluyorlar,
 • Müzelerimizi, saraylarımızı, çarşı ve pazarlarımızı gezerek, Türkiye’nin iktisadî ve kültü­rel zenginliklerini görüyorlar.
 • Türkiye’deki kardeşleriyle çeşitli eğlencelere katılmak, kır ve deniz gezileri yapmak, okullarda gösteriler düzenlemek suretiyle kaynaşma imkânı buluyorlar.

İstanbul Valiliğinin koordine­sinde gerçekleştirdiğimiz on binlerce çocuğumuz ve binlerce velimizin katıldığı Türk Dünyası Çocuk Şölenleri, muhteşem bir yürüyüş ve gösterilerin ardından yas ile se­vincin birlikte yaşandığı bir uğurlama ile sona ererken, çocuklarımız;

 • Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, bir millet olduklarını ve ilelebet kardeş olarak birbirleriyle kaynaşma, bütünleşme, kucaklaşma,  haberleşme ve dayanışma mecburiyetinde bulunduklarını idrak ediyorlar.
 • Türki­ye’yi Türk ailesini ve eğitim camiasını tanıyor, ailelerin ve halkın unutamayacakları sıcak sevgisiyle haşır neşir oluyorlar.
 • Müzelerimizin, saraylarımızın, camilerimizin, çarşılarımızın haşmeti karşısında, Türk olmaktan gurur duyuyor, mutlu oluyorlar.
 • Ayrılırken misafir eden okulun müdürü, öğretmenleri ağlıyorlar, misafir eden ailelerin babaları, anaları ağlıyorlar, mi­safir oldukları evin çocukları ağlıyorlar, kendileri ağlıyorlar. Kendileriyle ilgilenen görevliler ağlıyorlar.
 • Birbirlerinden kilometrelerce uzaktaki aileler, telefon veya mektup aracılığıyla bir­birleriyle kaynaşma imkânı buluyorlar.
 • Türkiye, Şölene katılan çocuklar tarafından zengin, bolluk içinde güzel bir ülke olarak daima hatırlanıyor. Çocuk­larımız, Türkiye’deki ailelerle dil dâhil pek çok müşterek unsurlara sahip olduklarını, Türk Birliği düşüncesinin bir hayâl olmadığını idrak ederek, “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” ülkü­sünün sağlayacağı bütün faydaların hararetli savunucusu oluyorlar. Ayrıca kişi­sel çocuk dostlukları, aile dostlukları haline dönüşerek güçleniyor. Her çocuk mutlak su­rette Türkiye’nin gönüllü elçisi oluyor.

22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi, Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin yirmi ikincisini düzenleyeceğiz. Muhtemelen, 35-40 grubun katılması beklenen şölenimize, ortalama 14 kişilik gruplar düşünülecek olursa 500 civarında öğ­renci ve her grup için en az 2 öğretmen olmak üzere toplam 80 kadar katılmış olacaktır.

 1. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne grup sorumlusu olarak gelen öğretmenlerimizi TDAV’ın tahsis ettiği yerlerde, öğrencilerimizi ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün uygun gördüğü seçilmiş ailelerde misafir edeceğiz. Şölen süresince, misafir grupların Türkiye’yi ve İstanbul’u tanımalarının temini için, tarihî ve kültürel zenginliklerimizi sergileyecek etkinlikleri yine TDAV üstlenecek, her yıl olduğu gi­bi, bu yıl da tarihî mirasımızı öğretecek bir program düzenleyeceğiz.

TDAV’ın misafiri olan öğretmenler rehberleriyle İstanbul’u gezerken, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İlk-ortaokullarında konuk edilen çocuklar da, konuk oldukları ailelerle, İstanbul’un müze, sa­ray, cami, alışveriş ve eğlence merkezlerini gezecekler, böylece Türkiye’yi ve Türk in­sanını, Türk tarihini en iyi şekilde tanıma imkânı bulacaklar.

22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni Gösterisi

İstanbul’da 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü 09.00-13.00 saatleri arasında, Bağcılar Olimpik Spor Salonunda yapılacak olan “Şölen Gösterisi”ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki bütün ilk-ortaokullar ile halkımızın da katılımı sağlanacak.

Türk coğrafyasının her bölgesinden gelen halk oyunları gruplarının gösterilerini sunacağı bu etkinlikte, Türkiye’den ve Türk Dünyası’nın diğer ülkelerinden çocuklarımızın beğenisini kazanmış sanatçılarımız Burak Kut ve Zafer İşleyen konser verecekler. “Şölen Gösterisi”, her yıl olduğu gibi, TRT tarafından bütün Türk Dünyası’na naklen yayınlanacak.

22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni Gösterisi

13. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması

İstanbul 25 Mayıs 2017 Perşembe günü 19.00-23.00 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi‘nde yapılacak olan “13. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması”na her gruptan – önceden duyurularak tespit edilmiş- bir çocuğumuz katılacak. Doç. Dr. Ayşegül Kostak Toksoy, Yrd. Doç. Dr. Sinem Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Şirin Karadeniz, Öğr. Gör. Yeşim Altınel Çoban, Bünyamin Aksungur ve TRT mensuplarından oluşan jürinin ön elemeye tabi tutacağı yarışmacılardan finale kalan 10 çocuk, büyük bir salonda yarışacaklar ve aldıkları derecelere göre ödüllendirilecek­ler. Yarışma sonunda TRT İstanbul radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Dünya Tekin bir konser verecektir.

TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI

21. Çocuk Şöleni fotoğraflarına aşağıdaki bağlantılar ile ulaşabilirsiniz.

Etiket:

Kategori: 22. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Comments are closed.